Śląski Bibliotekarz Roku

Grażyna Świderek, nasza bibliotekarka i kierownik Filii nr 20, została Śląskim Bibliotekarzem Roku 2022. Tym samym awansowała do ogólnopolskiego etapu konkursu SBP. Gratulujemy!

Konkurs na Bibliotekarza Roku organizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i ma na celu zwrócić uwagę na działania, które wyróżniają bibliotekarza na skalę kraju.

Celem Konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2022 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności” – tak o samym konkursie pisze SBP.

Konkurs jest podzielony na dwa etapy – wojewódzki i ogólnopolski. Spośród laureatów wyróżnionych w oddziałach, następnie wybierany jest ten najlepszy z najlepszych. Na szczeblu regionalnym za osiągnięcia w 2022 roku najlepszym bibliotekarzem, została Grażyna Świderek. Teraz trzymamy kciuki za powodzenie w etapie ogólnopolskim.

Grażyna Świderek jest jedną z najbardziej aktywnych bibliotekarek w zabrzańskiej Bibliotece. Dzięki jej pracy Filia nr 20, przy pl. Warszawskim 1, jest jedną z najczęściej i najchętniej odwiedzanych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu pod względem odwiedzin oraz wypożyczonych książek. Potrafi pracować z różnymi grupami użytkowników, bez względu na wiek i do książek potrafi przekonać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Całym sercem angażuje się w wydarzenia organizowane w bibliotece. Spośród wielu z nich warto wymienić chociażby: prowadzenie interaktywnych warsztatów detektywa czy warsztatów dla młodzieży „Widziałeś serial, książka jest lepsza”. Jest moderatorką zabrzańskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadzi spotkania autorskie oraz udziela się w happeningach „Pociąg do Książek” oraz „Wielki Dzień Pszczół”. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi i szkoli nauczycieli oraz innych bibliotekarzy. Jest także sekretarzem koła SBP przy MBP w Zabrzu. Udziela się w ogólnopolskich festiwalach kryminalnych i choć właśnie tymi mrocznymi książkami się interesuje, to jest bardzo pogodną i uśmiechniętą osobą.

Więcej o Grażynie Świderek będzie można dowiedzieć się również z marcowego bibliotecznego podcastu „Rwetes z rewersem w tle”. Już teraz zapraszamy na premierę tego odcinka.

Grażyna Świderek, Śląski Bibliotekarz Roku 2022