Przegląd tygodnia #2

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie autorskie. 10 stycznia 2023 r. będziemy w Mikulczycach obchodzić bardzo ważną rocznicę. O tym, co wydarzyło się tam 100 lat temu opowie Piotr Rygus.

10 stycznia 2023, 17.30

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Zabrzu-Mikulczycach, przy ul. Tarnopolskiej 50 spotkamy się z Piotrem Rygusem, autorem książki „Tragedia górnicza w kopalni Donnersmarchhüttegrube (Abwehr) w Mikulczycach z 1923 roku”.

Data spotkania nie jest przypadkowa, bowiem 10 stycznia 2023 obchodzić będziemy 100. rocznicę katastrofy, do której doszło właśnie w kopalni Abwehr w Mikulczycach. Pożar spowodowany eksplozją lokomotywy był tragiczny w skutkach. Pod ziemią zginęło wtedy 45 górników, a tylko jeden ocalał. Historię tego wydarzenia przybliży podczas spotkania autor książki, ale także opowie o pomnikach i tablicach poświęconych poległym oraz o tym, dlaczego wciąż tak niewiele wiemy na temat wydarzeń sprzed 100 lat. Spotkanie poprowadzi Damian Halmer.

Zapraszamy we wtorek o godz. 17.30 do Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Zabrzu. Wstęp jest bezpłatny. Na miejscu będzie również możliwość zakupu książki.