Na początek – lokalnie

Za nami pierwsze spotkanie autorskie w 2023 r. Powodem do spotkania było upamiętnienie tragedii z 10 stycznia 1923 r., która wydarzyła się w Mikulczycach, a czego uporządkowania podjął się dr Piotr Rygus.

Okazją do rozmowy była wydana książka „Tragedia górnicza w kopalni Donnersmarckhuttegrube (Abwehr) w Mikulczycach”. Podczas spotkania poruszono wiele tematów związanych z kopalnią w Mikulczycach. Spotkanie, jak i samą książkę, można podzielić na to co było i co jest teraz. Pierwsza część dotyczy bowiem historii, dzięki której poznajemy kopalnię w Mikulczycach, dokładny opis tego, co wydarzyło się 10 stycznia 1923 r., a także co działo się przez kolejne dni i miesiące, jak wyglądała akcja ratownicza i wyciąganie ciał, aż po uroczystości pogrzebowe, które miały miejsce 30 sierpnia 1924 r. Na końcu książki przygotowana została listę wszystkich górników, którzy zginęli w tym wypadku, wraz z krótkimi biogramami.

Druga część spotkania dotyczyła teraźniejszości. Piotr Rygus wspominał o pomniku i obelisku upamiętniających tragicznie zabitych górników w trakcie tej katastrofy, które znajdują się na terenie Zabrza. Dokładnie przybliżona została historia między innymi pomnika, który znajduje się w parku przy ul. Gabrieli Zapolskiej.

Cieszy fakt, że spotkanie zainteresowało mieszkańców Zabrza, którzy licznie pojawili się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Zabrzu. To pokazuje, że lokalna historia jest nadal dla nas ważne i takie inicjatywne są potrzebne i oczekiwane.

Już wkrótce książka będzie do wypożyczenia w wybranych filiach.