Popołudnia z planszówkami

Gry planszowe przechodzą renesans i są dobrym rozwiązaniem do integracji. Są też świetną formą rozrywki. Z taką propozycją aż trzykrotnie spotkaliśmy się z mieszkańcami Grzybowic.

Bogaty katalog gier planszowych, który jest w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, sprawił, że w trakcie spotkań z oferty skorzystali zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy. Gry typu memory czy proste planszówki jak „Pędzące żółwie” czy „Lotti Karotti” okupowane były przez najmłodszych graczy. Starsi sięgali po takie propozycje jak „Wsiąść do pociągu” oraz „Obłędny rycerz”. Całymi rodzinami siadali, aby zagrać w „Splendor” czy „Osadnicy z Catanu”. Byli i tacy, którzy indywidualnie, z dala od zaciętych rozgrywek, w skupieniu rozwiązywali kolejna zadania, siedząc nad łamigłówkami typu „smart games”.

Nieznajomość gier nie była tutaj problemem, bo zasiadając do wybranej przez siebie planszówki, mogli liczyć na fachową pomoc i wyjaśnienie reguł. Zaproponowanie takiej formy spędzania wolnego czasu okazało się strzałem w dziesiątkę.

Z miłośnikami planszówek w ramach spotkań „Razem gramy wszyscy wygrywamy” spotkaliśmy się aż trzykrotnie: 10 czerwca, 9 września oraz 14 października. Spotkania odbyły się w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Grzybowicach i zostały zrealizowane w ramach projektu „Grzybowice – tu wszystko gra”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura- Interwencje. Edycja 2022.