Kundel bury fajny pies

Jest taki jeden miesiąc, kiedy ludzka troska kieruje się szczególnie ku naszym braciom mniejszym. Nie tylko tym czworonożnym, ale także tym skrzydlatym, płetwiastym, rogatym, czterokopytnym czy futerkowym.

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt – obejmuje w sobie kilka ważnych dni, które mają szczególne znaczenie dla dobrostanu zwierząt. Obok Światowego Dnia Ptaków oraz Zwierząt Hodowlanych, klasyczny Światowy Dzień Zwierząt od lat łączony jest z patronatem Świętego Franciszka z Asyżu i jest też obchodzony w dniu Jego święta, czyli 4 października. 25 października natomiast to Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt oraz jednocześnie Dzień Kundelka.

Warto o tym mówić i należy przypominać najmłodszemu pokoleniu, aby jak najwcześniej uczyć dzieci szacunku do zwierząt. Dlatego też Filia nr 15 w Zabrzu – Helence zaprosiła kilka grup średniaków oraz starszaków z Przedszkola nr 6 oraz odwiedziła grupę maluszków z Przedszkola nr 38 w ramach naszej znanej już od wielu lat akcji „Piesiolandia”.

„Dobrze, że jest taki miesiąc, w którym mówi się o zwierzętach, bo jakżeby wyglądał bez nich świat” – zauważył jeden z uczestników zajęć. Starsze dzieci potrafiły nawet samodzielnie odgadnąć, jakie ważne zadania spełniają w społeczeństwie psy. Oprócz bycia towarzyszem rodziny, psy to także przewodnicy, opiekunowie, asystenci, czujni stróże policyjni, specjaliści od szukania ofiar lawin i gruzowisk czy wyławiania z wody topiących się ludzi. Psy spotykamy nawet w wojsku, co w dzisiejszych, wojennych czasach wzbudziło niezwykłą ciekawość oraz uznanie naszych gości.

Jak zawsze furorę podczas zajęć zrobiła seria książek „Psy na Medal” autorstwa Barbary Gawryluk. Nowością były puzzle przedstawiające bohaterów bajki „Psi patrol” wraz z omówieniem funkcji ratowniczej, którą dany pies spełnia w zespole. Natomiast prawdziwe losy Dżoka i Baltica już od lat poruszają wrażliwe serca przedszkolaków, dlatego i tego wątku nie mogło zabraknąć. Podobnie jak rozmowy o losach schroniskowych zwierząt i teatrzyku w wykonaniu bibliotekarek pt. „Pimpek i Mimi – psiaki zza schroniskowych krat”. Prawda to znana powszechnie, że ktoś, kto nigdy nie miał psa, przeoczył cudowną część życia.

Podczas quizu kończącego spotkanie przedszkolaki wykazały się świetnym zrozumieniem tematu i zapamiętaniem wielu nowych ciekawostek ze świata psów.

Chociaż nazywamy październik Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt, to warto, aby ideę pomocy braciom mniejszym kultywować przez cały rok, a nie tylko w jednym miesiącu.