Edukacja wśród dorosłych

Za nami cykl warsztatów dla rodziców, wychowawców i nauczycieli. Bogatsi o nową wiedzę w zakresie czytanie z dzieckiem i dziecku, mogą zacząć lub kontynuować pracę z najmłodszymi.

Czterokrotnie spotykaliśmy się w Centrum Rozwoju Rodziny, gdzie zorganizowaliśmy zróżnicowane zajęcia dla dorosłych, którzy mogą przekonać najmłodszych do czytania i zarazić ich tą piękną pasją.

Pierwsze spotkanie odbyło się 29 września 2022 r. i zainaugurowała je Małgorzata Swędrowska, pedagożka, trenerka, autorka książek dla dzieci i publikacji dla nauczycieli, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Jest twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami. Autorka książek dla małych i dużych czytelników.

Drugie spotkanie – „Książki nie tylko do czytania” 6 października 2022 r. poprowadziła Grażyna Świderek, bibliotekarka, animatorka, moderatorka DKK. Pomysłodawczyni i wykonawczyni warsztatów i spotkaniach dla dzieci w MBP w Zabrzu. Fascynatka literatury dziecięcej, mocno wierząca, że „nie ma dzieci, które nie lubią czytać, są takie, które nie trafiły na „swoją książkę”.

Trzecie warsztaty, 13 października 2022 r., poprowadziła Malwina Kożurno, lektorka, animatorka, współpracująca z autorką książek dla dzieci i młodzieży, Renatą Piątkowską. Opowiadała o tym jak czytać, żeby być słuchanym.

Ostatnie, zamykające spotkanie 20 października 2022 r. należało do Wandy Matras-Mastalesz, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu. Tym razem rodzice i nauczyciele mogli się dowiedzieć jakie książki wybierać, by urozmaicić czas spędzany z nimi i nie ograniczać się tylko do samego czytania.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.