Święto Bibliotekarzy w Zabrzu

Po raz pierwszy na Śląsku, a konkretniej w Zabrzu i Katowicach, odbędzie się Forum Młodych Bibliotekarzy. Ta coroczna impreza skupia młode pokolenia z całej Polski.

Przez dwa dni, 8 i 9 września 2022 r., będą słuchać prelegentów i wykładowców oraz wezmą udział w ciekawych warsztatach. Pośród bardzo zróżnicowanego programu znajdą się tematy poruszające między innymi pracę z czytelnikiem i realizację ich szeroko rozumianych potrzeb, alternatywne formy dla książek, które możemy znaleźć pod postacią komiksów czy ebooków, nietypowe rozwiązania architektoniczne wykorzystane przy tworzeniu przestrzeni bibliotecznej czy zagrożenia związane z wypaleniem zawodowym. W części praktycznej młode pokolenia bibliotekarzy przećwiczą asertywność, nowe technologie oraz zarządzanie własnym czasem.

Pierwszy dzień Forum odbywać się będzie w postindustrialnej przestrzeni Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza. Natomiast wieczorna część, w trakcie której zaplanowany został panel dyskusyjny „B jak Biblioteka”, przeprowadzony zostanie w Kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią, a jego gościem specjalnym będzie Łukasz Wojtusik, dziennikarz RMF Classic, autor podcastu literackiego „Alfabet Wojtusika”. Drugiego dnia, uczestnicy przeniosą się do Katowic, gdzie wezmą udział w kolejnej części wykładów oraz warsztatów, a na zakończenie będą mieli okazję zwiedzić Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką. Piątkowe spotkanie będzie również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu na najciekawsze wydarzenie w ramach Tygodnia Bibliotek 2022 oraz Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Biblioteka w sercu”, nawiązując przede wszystkim do hasła miasta Zabrze, ale ma również pokazać jak młodzi ludzie z zaangażowaniem podchodzą do pracy w tej wyjątkowej instytucji jaką jest właśnie biblioteka.

Organizatorem 14. Forum Młodych Bibliotekarzy jest Stwoarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczna w Zabrzu oraz Biblioteką Śląską w Katowicach. Patronat honorowy nad Forum objęli: Pan Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Pani dr Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Miasta Zabrze.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej 14. Forum Młodych Bibliotekarzy: https://fmb14.bs.katowice.pl/.