Magiczny tydzień

To było siedem prawdziwie magicznych dni, zwłaszcza dla tych, którzy są miłośnikami przygód Harry Pottera. Na zakończenie wakacji została otwarta w Zabrzu „Szkoła Magii i Czarodziejstwa”.

Pierwsze zajęcia miały miejsce 22 sierpnia w Miejskim Ośrodka Kultury. Cały program składał się z cyklu interdyscyplinarnych zajęć dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat i był częścią projektu stypendialnego „Inspiracja – Aktywizacja – Innowacja”, realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Motywem przewodnim zajęć, które odbyły się w naszym mieście pod koniec sierpnia, były książki o przygodach Harrego Pottera. Uczestnicy spotykali się każdego dnia w innej zabrzańskiej instytucji kultury. Dzieci odwiedziły:

– Miejski Ośrodek Kultury, który zamienił się w sklep z różdżkami – gdzie dzieci tworzyły swoje własne różdżki. Dzięki tiarze przydziału zostały przydzielone do poszczególnych drużyn, w których rywalizowały podczas kolejnych zajęć;
– Miejski Ogród Botaniczny, w którym odbyły się zajęcia z zielarstwa. Podczas spaceru po ogrodzie dzieci odwiedziły szklarnie i poznały mnóstwo niezwykłych rośli. Następnie przeszły do alei ziołowej, gdzie zbierały zioła potrzebne do przygotowania magicznej soli;
– Teatr Nowy, w którym odbyły się zajęcia z transmutacji. Roli nauczyciela tego przedmiotu podjął się aktor Maciej Kaczor, który najpierw oprowadził uczestników po teatrze, a następnie pokazał, jak można się wcielać w różne role;
– Muzeum Miejskie, w którym odbyły się zajęcia z mugoloznawstwa. Dzieci rozmawiały nie tylko o zwyczajach ludzi, ale także poznały ciekawe historie i legendy. Zostały oprowadzone po wystawie „Opowiem Wam o Zabrzu”. Kulminacją dnia było tworzenie własnych historii przy użyciu Story Cubes — były historie śmieszne, straszne, no i oczywiście magiczne;
– Miejską Bibliotekę Publiczną, w której odbyły się zajęcia z ochrony przed magicznymi zwierzętami. Zaproszonym ekspertem był Łukasz Nicewicz, który opowiedział o tym, „Gdzie znaleźć niezwykłe zwierzęta”. Była to prezentacja na temat owadów, przy czym niektóre okazy ekspert miał ze sobą. Dzięki goglom VR uczestnicy zajęć przenieśli się do ich naturalnego środowiska;
– Park 12C – gdzie odbyły się zajęcia z latania na miotle oraz Turniej Trójmagiczny. Dzieci uczyły się współpracy, ćwiczyły balans i równowagę. Młodzi czarodzieje musieli rozwiązać szereg zadań, jeździli na nartach, biegali ze smoczymi jajami, by na koniec składać z klocków swoje własne magiczne stworzenia.

Ostatnie zajęcia – z wróżbiarstwa – odbyły się w Herbaciarni Czajnik. Uczestniczyli w nich także rodzice.

Zwieńczeniem cyklu było wręczanie dyplomów ukończenia „Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Zabrzu”. Wszyscy uczestnicy uzyskali tytuły czarodziejów. Dzięki całemu cyklowi dzieci poznały aż siedem miejskich instytucji, i co jest ogromnym sukcesem przez pryzmat przygód Harry’ego Pottera mogły zobaczyć i poznać specyfikę i działalność danej instytucji.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.