Pszczeli ogród

Po raz kolejny zapraszamy do Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu na Wielki Dzień Pszczół. Widzimy się 7 sierpnia. Czekają spotkania, warsztaty i wiele innych atrakcji. Nie może Was zabraknąć!

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu oraz Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu zapraszają wszystkich latających, bzyczących, czytających, zakochanych w kwiatach oraz plastrach miodu i nie tylko, na kolejną edycję Wielkiego Dnia Pszczół. Zdecydowanie będzie się wiele działo, jak zawsze.

Na łące czekać będziemy z interesującymi spotkaniami, nie tylko książkowymi. Otworzymy rozmową o sekretnym życiu pszczół, którą poprowadzi Urszula Mazurowska. Następnie z Pauliną Płatkowską, autorką książki „O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą”, porozmawiamy o Stefci i roli pszczół w naszym świecie. Spotkamy się również z Justyną Kierat, która poopowiada o pszczołach miodnych i niemiodnych, przybliżając nam te niezwykłe owady, a wspierać ją będzie jej książka, z przepięknymi ilustracjami. Łąkę odwiedzi także bezkonkurencyjna Kicia Kocia, z którą będzie można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Wielki Dzień Pszczół to nie tylko spotkania, ale również bardzo kreatywne warsztaty. Na ochotników pełnych energii, kreatywności i palących się do prac czeka między innymi spacer z edukatorką Zofią Kardaszewicz-Skotak, zdobienie toreb ekologicznych, których motywem przewodnim będą pszczoły oraz miasto Zabrze, budowanie domków dla owadów wraz z Ryszardem Kosmędą, robótki na paluszkach, na których wyczarowane zostaną dzianinowe owady, wykonanie świec z plastrów węzy, poznanie przyjaciół z kwietnej łąki, o których opowie Anna Ośmiałowska oraz spotkanie z Piotrem Grzegorzekiem, przedstawiającym zamknięte na płótnie ogrody oraz poprowadzi warsztaty z tworzenia różnych owadów.

Na odwiedzających czekać będzie także wyjątkowa wystawa plenerowa, przedstawiająca znane naszym czytelnikom ilustracje z książki „Pszczoły” Piotra Sochy. Wystawa wydawnictwa „Dwóch Sióstr” zwiedziła już kawałek świata, a teraz będzie można ją zobaczyć u nas!

I na zakończenie, prawdziwa wisienka na torcie! O 16.00 rozpocznie się wyjątkowy koncert. Fantastyczna Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza, wykona znane i lubiane przeboje, przy których bawią się nie tylko dzieci, ale i rodzice.

By nie pogubić się w zaplanowanych wydarzeniach mamy pomocną ściągę:

Również w wersji do ściągnięcia: https://www.biblioteka.zabrze.pl/wp-content/uploads/2022/07/dzien-pszczol-mapka-1.pdf

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektów „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę” oraz „Obecność słowa w Zabrzu” dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.