(Nie)seminarium dla nauczycieli wychowania przedszkolnego

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 24 w Zabrzu oraz Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu zapraszają nauczycieli wychowania przedszkolnego do wzięcia udziału w bezpłatnym (nie)seminarium, które jest realizowane w ramach projektu „Książka na szóstkę – wypełniamy pustkę”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

(NIE)SEMINARIUM odbędzie się 30 sierpnia 2022 roku w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu (ul. Józefa Piłsudskiego 60)

Udział w seminarium jest bezpłatny. Koszty dojazdu pozostają po stronie uczestnika. Liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszeń można dokonywać poprzez wysłanie zeskanowanych formularzy zgłoszeniowych na adres: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl. Formularze są dostępne do ściągnięcia tutaj.

Zapisy prowadzone są do wyczerpania miejsc, a o zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Po przesłaniu zgłoszeń uczestnicy seminarium otrzymają potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i zakwalifikowania się na seminarium.

Poniżej przedstawiamy dokładny program seminarium:

10.00-11.00 Rejestracja uczestników

11.00-11.15 Rozpoczęcie seminarium: powitanie gości i uczestników: Naczelnik Wydziału Oświaty Ewa Wolnica oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu Tomasz Iwasiów

CZĘŚĆ WYKŁADOWA

11.15-11.45 Książka – idealne narzędzie rozwoju dziecka

MARIA DESKUR Wydawca, ekspert upowszechniania czytania. Absolwentka Uniwersytetu Jagielońskiego, Sorbony oraz Universite Lumiere w Lyonie. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii „Basia” i „Czytam sobie”, wieloletnia dyrektor zarządzająca Książek Egmontu, współfundatorka i prezes Fundacji Powszechnego Czytania. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa, autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”.

11.45-12.15 Książki wspierające rozwój mowy dziecka

EDYTA ANTONIAK-KIEDOS Redaktorka naczelna „Guliwera. Czasopisma o książce dla dziecka”, wykładowca w IDN WIEDZA Instytut Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, pracownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach, animatorka kultury. Jest autorką bez mała dwustu artykułów naukowych, recenzji, wywiadów i innych tekstów prasowych. Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury. Członek Komisji Historycznoliterackiej PAN Oddział Katowice.

12.15-12.45 Co w trawie piszczy, czyli nowości na rynku książki dziecięcej Dariusz Biel

DARIUSZ BIEL Księgarz, od przeszło 30 lat prowadzi Księgarnię Sowa. Entuzjasta alternatywnych form edukacji, animator warsztatów czytelniczych, łączących dobrą zabawę z wartościowym przesłaniem. Koordynator oraz inicjator projektu: „Z Sową w świat bohaterów literackich”, który jest adresowany zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.

12.45-13.15 Przerwa kawowa (inaczej) – czyli dlaczego nauczyciel wychowania przedszkolnego powinien pić herbatę

CZĘŚĆ WARSZTATOWA

13.15 – 15.00.

Inspiratorium – kreatywne metody pracy z książką
Śmiechojoga czyli jak rozluźnić atmosferę
Relaksacja w ruchu – taniec z woalem
Relaksacja i techniki oddechowe na karimatach

Warsztaty będą prowadzone w 4 grupach, przeprowadzimy 4 sesje po 20 minut, tak aby każdy mógł wziąć udział w każdym z nich.

Dodatkowych informacji na temat seminarium udziela:
Paweł Dobrzelecki
Zastępca Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu
e-mail:pawel.dobrzelecki@biblioteka.zabrze.pl
tel: 609 158 965