Być jak Zwyrtała

Finałowa edycja projektu „Książka na piątkę, znakomity początek”, realizowana w 2021 roku, została finalistą w konkursie „Zwyrtała 2022”, na najlepszy pomysł promujący czytanie.

Co roku w Rabce Zdrój organizowany jest Rabka Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Jego elementem jest konkurs na „czytelniczego” Zwyrtałę, którego pomysł porywa do lektury i rozczytuję szkołę, dzielnicę, wieś, miasto, tak jak porywała muzyka skrzypiec i śpiew górala, Macieja Zwyrtały.  Do tegorocznej edycji zgłosiliśmy również nasz projekt „Książka na piątkę, znakomity początek: finał” i z przyjemnością informujemy, że znaleźliśmy się w zacnym gronie finalistów. Główną nagrodę zdobyła Miejska Biblioteka Publicznej w Rawie Mazowieckiej za dwa projekty: #MBPzprzymróżeniemOKA i Biblioteczny TikTok ♥. . Nadesłane zgłoszenia oceniało jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński i Konstanty Przybora.

Książka na piątkę, znakomity początek: finał” to piąta edycja projektu, który w zabrzańskiej Bibliotece realizowany był od 2017 roku. Skierowany był przede wszystkim dla dzieci i młodzieży w wieku do 6 do 16 lat, a jego celem było przybliżenie młodym czytelnikom – poprzez cykl warsztatów i spotkań autorskich – wartościowej literatury oraz laureatów ogólnopolskich konkursów na najlepsze książki dla dzieci i młodzieży. Z oferty korzystali także rodzice oraz nauczyciele, dla których przygotowywane były seminaria i warsztaty. Projekt był realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa”.