Jak to się zaczęło?

Dzieci z dwóch wybranych zabrzańskich przedszkoli spacerowały po centrum Zabrza w towarzystwie historyka. W ten sposób poznały historię o tym, jak powstało miasto, w którym żyją.

Ile prawdy jest w legendzie? Tyle, żeby zainteresować najmłodszych mieszkańców Zabrza do zapoznania się z historią ich rodzinnego miasta. Na spacer zabrał ich historyk Dariusz Walerjański, który opowiedział im legendę o powstaniu Zabrzu.

Historię poznali dzięki spotkaniu w ramach „Śladów zabrzańskich legend”. Poznali postać Szambora Dluhomila, założyciela pierwszego zabrskiego zamku. Jak na prawdziwą legendę przystało, nie mogło zabraknąć również fragmentu o skarbie. Ta część chyba najbardziej zainteresowała najmłodszych, którzy pełni zapału w Parku Hutniczym szukali skrzyni z kosztownościami. Co ciekawe – udało im się to!

W sumie odbyły się trzy spacery, dla trzech różnych grup, które zostały realizowane w ramach projektu „Obecność słowa w Zabrzu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.