Czytanie to zabawa

11 maja uczniowie i inni uczestnicy „Ulicznego czytania” przejęli ulice miasta i pokazali, że podczas czytania można się świetnie bawić, namawiając mieszkańców do polubienia książek.

W trakcie XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek to uczniowie zabrzańskich szkół podstawowych i średnich postanowili pokazać mieszkańcom, że czytanie potrafi sprawić dużo frajdy. Był książkowy pokaz mody, kolorowy korowód, który przeszedł ulicami miasta, uliczne czytanie

Pierwsza część imprezy rozpoczęła się na placu Wolności, na którym młodzież inspirowana książkami prezentowała swoje stroje i hasła, zachęcające do czytania. Następnie barwnym korowodem, prowadzonym przez Teatr Uliczny „Lufcik na Korbkę” przeszli przez centrum Zabrza, a na mecie, pod Młodzieżowym Domem Kultury, czekały na nich dalsze atrakcje. Były występy, pokazy i dużo wspólnej zabawy. Najlepsze przebrania zostały nagrodzone i wyróżnione, a młodzież w ten sposób nie tylko przekonała się do książek, ale, dzięki sponsorom nagród, mogli skorzystać z innej kulturalnej i sportowej ofert miasta.

Popołudniu miłośnicy książek spotkali się pod Teatrem Nowym w Zabrzu, gdzie usiedli do wspólnego czytania, a za każdy przeczytany fragment otrzymali wybraną przez siebie książkę. Następnie dla małych i dużych przygotowany został przez „Lufcik na korbkę” spektakl o królu Maciusiu I, a o ugaszenie pragnienie zadbała niezawodna herbaciarnia „Czajnik”, która serwowała oryginalne lemoniady.