Przegląd tygodnia #14

Przez cały tydzień w Zabrzu trwają obchody Dni Papieskich. Przez najbliższe dni organizowane będą przeróżne wydarzenia i spotkania. Na jedno z nich zapraszamy do Biblioteki.

7 kwietnia 2022, 17.00

W Wypożyczalni Popularnonaukowej odbędzie się Wieczór Literacki, który będzie inspirowany pamięcią o św. Janie Pawle II, a organizowany z Klubem Inteligencji Katolickiej w Zabrzu.

Poza tym w mieście przez cały tydzień będą odbywały się przeróżne wydarzenia. Kolejnym elementem Dni Papieskich będzie „Przegląd filmów z przesłaniem”, który odbędzie się w Kinie Roma przy ul. Padlewskiego. W poniedziałek, 4 kwietnia, o godz. 17.00 wyświetlony zostanie film „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata traktujący o działalności ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Dwie godziny później wyświetlony zostanie „Młody mesjasz” w reżyserii Cyrusa Nowrasteha, napisany wspólnie przez Betsy i Cyrusa Nowrasteha, a oparty na powieści „Chrystus Pan: Z Egiptu” Anne Rice. Przegląd zakończą seanse dla dzieci, które wyświetlone zostaną 5 kwietnia. O godz. 17.00 na ekranie Kina Roma zobaczyć będzie można film „Amazonia. Przygody małpki Sai”, a o godz. 19.00 „Aparatament”, czyli zbiór domowych nagrań i rozmów z najbliższymi powiernikami, które pokazują papieża Jana Pawła II z dotychczas nieznanej strony.

6 kwietnia, o godz. 12.30, również w Kinie Roma odbędzie się gawęda historyczna Dariusza Walerjańskiego „Historia Zabrza w kościołach zapisana – fakty, ciekawostki, mity”.

Tego samego dnia, o godz. 17.00, na profilu facebookowym Centrum Organizacji Pozarządowych (www.facebook.com/copzabrze) odbędzie się specjalna premiera recitalu gitarowego Patryka Filipowicza „Pieśni śpiewane gitarą”.

Wreszcie 8 kwietnia, w rocznicę pogrzebu św. Jana Pawła II, zorganizowana zostanie tradycyjna „Kawiarenka z oknem na świat”, czyli dyskusja z udziałem dr Małgorzaty Mańki-Szulik, ks. Tomasza Sękowskiego, Tomasza Iwasiowa oraz prof. Piotra Skubały. Jej tematem przewodnim będzie hasło „W trosce o innych – spoza porządku konieczności”.

Dni Papieskie zwieńczy Koncert Pasyjny w kościele pw. św. Anny. Zaprezentowane zostaną dwa utwory: „Requiem d-moll op.48, Cantique” Gabriela Faure’a oraz „Modlitwa za Ukrainę” nieznanego autora. Zaproszeni wykonawcy to: Monika Glazer (Ukraina), Kamila Goik – sopran, Jakub Bargiel – baryton, Chór Resonans con tutti, orkiestra symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Natomiast do 10 kwietnia w kościele pw. św. Jadwigi w Zabrzu, po każdej mszy, można zobaczyć wystawę prasowa „A przecież nie cały umieram” prezentującą wycinki prasy opublikowanej w Polsce po śmierci św. Jana Pawła II.