O rodzinach ponarskich

Każdą historię warto poznać. Tym razem wydarzenia z Ponar, miejscowości na Wileńszczyźnie, przybliżyła prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, autorka „Szkiców Ponarskich”.

28 kwietnia w Wypożyczalni Popularnonaukowej odbyło się spotkanie z Marią Wieloch, przewodniczącą Stowarzyszenie Rodzina Ponarska. W czasie spotkania goście poznali historię zbrodni wojennych mających miejsce w miejscowości Ponary na Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej.

Masowe egzekucje w Ponarach były jedną z największych zbrodni popełnioną w okresie okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Opowieść prelegentki uzupełnił filmik i prezentacje komputerowe pokazujące ogrom tamtejszej zbrodni w tym zdjęcia ofiar, wśród których jest stryj byłego prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. W drugiej części można było wysłuchać jak Stowarzyszenie Rodzina Ponarska i nie tylko, stara się upamiętniać te ofiary zarówno w samym miejscu przeprowadzania egzekucji, jak i w innych m. in. poprzez powstające pomniki i tablice z wykazami ofiar.

Całość spotkania podsumowała dyskusja i zadawane przez uczestników pytania.