Startujemy!

Marzec w naszej Bibliotece wypełniony będzie literaturą i muzyką. 3 spotkania autorskie i recital – to w drugiej połowie. Wcześniej natomiast wernisaż bardzo ciekawej wystawy. Zapraszamy!

Filia nr 2 przy ul. Bytomskiej 28 w Zabrzu-Biskupicach to miejsce przyjazne artystom. Tym razem przez cały marzec można w niej oglądać prace Grupy 18-Obsydian pod kierownictwem Iwy Kruczkowskiej-Król . Wystawa jubileuszowa, bo z okazji 65-lecia istnienia tego zespołu plastyków amatorów. Wydarzenie dodatkowo połączone zostało ze 100-leciem Miasta Zabrza, w związku z czym przeważająca część prac poświęcona jest właśnie miastu. Wernisaż tej wyjątkowej wystawy zaplanowany jest na 9 marca, na godz. 17.00.

Druga połowa marca będzie za to stała pod znakiem książek i historii. Zaczynamy od spotkania autorskiego z Wiesławem Piechockim, połączonego z promocją jego książki „Lustro mojego czasu”. Autor urodził się w Pyskowicach. Ukończył studia romanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1971 r. wyemigrował. Pata uczył w Liechtensteinie języka francuskiego, rosyjskiego i łaciny, a także współpracował z gazetą „Volksblatt”, do której pisał o kulturze, sztuce, historii i muzyce oraz wieloma polonijnymi czasopismami na całym świecie. Jego ostatnia książka „Lustro mojego czasu”, to fascynująca podróż w głąb historii opisana przez człowieka, który ją zobaczył i przeżył. Na spotkanie z Wiesławem Piechockim zapraszamy 22 marca 2022 r. na godzinę 17.00 do Kawiarni Artystycznej przy ul. Charles’a de Gaulle’a 17.

Natomiast dwa dni później, to samo miejsce za naszą sprawą wypełni się liryką i muzyką. Zaplanowaliśmy bowiem spotkanie autorskie z Anną Solecką-Bacią połączone z promocją jej tomiku poetyckiego „Ona rozmawiała z Emily” oraz minirecital Barbary Grzybek, tłumaczki poezji Emily Dickinson, śpiewającej teksty amerykańskiej poetki. Zapraszamy również do Kawiarni Artystycznej. Początek 24 marca 2022 r. o godz. 18.00.

Na zakończenie miesiąca, 31 marca o godz. 18.00, w Kinie Roma odbędzie się wydarzenie, które z powodu sytuacji pandemicznej zostało przełożone z lutego. Zapraszamy na spotkanie z ks. Piotrem Góreckim i jego książką „Ofiary działań wojennych i polegli żołnierze w Zabrzu w 1945 r.”. Będzie to okazja by posłuchać o wojennych działaniach. Spotkanie powinno zainteresować nie tylko ciekawych historii, ale także tych, którzy interesują się swoją małą ojczyzną.