Pomoc Ukrainie!

Nie można pozostawić ludzi uciekających przed wojną bez pomocy. Każda forma wsparcia jest tutaj ważna, zarówna ta materialna, jak i dostęp do języka i literatury. Версія українською нижче.

Informacje na temat pomocy materialnej znajdą Państwo na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, wraz z linkami do stron Urzędu Miasta Zabrze: https://miastozabrze.pl/miasto/pomoc-dla-ukrainy/ i administracji rządowej: Pomagam Ukrainie https://pomagamukrainie.gov.pl/ (strona jest także dostępna w języku ukraińskim).

Nie można jednak zapomnieć o sferze kultury, w tym dostępie do literatury w języku ukraińskim. Uważamy to za niezwykle ważne dla każdego, kto nie z własnej woli musiał opuścić swoją ojczyznę. My Polacy mamy tutaj niestety bogate doświadczenia. Dlatego pomoc Biblioteki (poza materialną) koncentruje się przede wszystkim na ułatwieniu dostępu do książek, audiobooków itp., zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej chwili czytanie książek nie jest najważniejszą rzeczą i nie każdy o niej myśli. Proponujemy ją jednak jako odizolowanie się od codzienności.

Lustro Biblioteki (https://lustrobiblioteki.pl/solidarnizukraina/) zebrało w jednym miejscu listę miejsc, w których dostępne są darmowe książki oraz słowniki. Całość znajdziemy pod linkiem: https://lustrobiblioteki.pl/solidarnizukraina/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim/

Wiele wydawnictw, w tym m.in. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego udostępniło darmowy dostęp do e‑słowników polsko-ukraińskich. Polecamy również ukraińską stronę z e-bookami Knigogo https://knigogo.com.ua/ oraz serwis 4READ, na którym znajdziemy audiobooki w języku ukraińskim https://4read.org/dytlit/

W ramach akcji #SolidarnizUkrainą jest także oferta skierowana dla najmłodszych. 70 książek dla dzieci w języku ukraińskim można pobrać za darmo z Internetu. Udostępnione są one dzięki Stowarzyszeniu Osvitoria: https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/.

Podpowiadamy również, gdzie znaleźć trochę rozrywki dla najmłodszych. Pierwszą z propozycji jest portal https://babadum.com/, gdzie znajdziemy grę do nauki języków obcych. Z pomocą przychodzi także Wydawnictwo Dwie Siostry, które proponuje kilkadziesiąt obrazków zapewniających najmłodszym chwilę zapomnienia, gotowych do wydruku i kolorowania: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy-edukacyjne/dla-dzieci-i-rodzicow/materialy-w-jezyku-ukrainskim

We wszystkich naszych Filia można bezpłatnie skorzystać z komputera z dostępem do internetu. Możliwe jest również wykonanie darmowego ksero wszelkich materiałów koniecznych do załatwienia formalnych spraw. Za darmo można również zapisać się naszej Biblioteki.

Przygotowujemy także ofertę zajęć dla dzieci i dorosłych.

Zapraszamy także do korzystania z aplikacji Biblioteka Zabrze, którą można bezpłatnie ściągnąć ze Sklepu Googla.  

ZBIORY I MATERIAŁY ONLINE:

Darmowy dostęp do książek elektronicznych dla dzieci w języku ukraińskim:

Audiobooki:

Bezpłatne materiały językowe:

Kolorowanki:

Довідка українською

Інформація про доступ до безкоштовних електронних та аудіокниг для дітей та дорослих українською мовою

Безкоштовні мовні матеріали:

Розмальовки