Bierzemy się do pracy!

W tym roku będziemy realizować aż 4 projekty. Niektóre całkiem nowe, inne dobrze znane, a nawet takie po liftingu. Na co się nastawić? Na pewno na świetną zabawę!

Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2022 roku będziemy realizować 4 projekty. Całkowity koszt dofinansowania to przeszło 80 tysięcy złotych. Nadal jeszcze czekamy na ostateczną decyzję w związku z 2 kolejnymi projektami, które chcielibyśmy zrobić w tym roku dla naszych czytelników.

Zaczniemy od bardzo dobrze znanego i rozpoznawalnego projektu – „Kryminalne Zagadki Śląska”. Tegoroczna edycja to już czwarta odsłona tej popularnej i lubianej w całym regonie imprezy. To tylko pokazuje jak bardzo jest ona potrzebna, skoro przez taki czas jeszcze się nie znudziła i nadal wzbudza zainteresowanie pośród czytelników. A może jest tak dobrze przygotowana i każdy potrafi znaleźć w niej coś dla siebie? Na pewno sprawdzimy to w tym roku. Mocno w tej edycji skupimy się na praktyce. Szykuje się bowiem wiele warsztatów, związanych oczywiście z książką. Nie zabraknie również nieoczekiwanych spotkań – nie tylko z autorami kryminałów, ale także z ciekawymi gośćmi.

Podobnie jak w latach ubiegłych, nie może zabraknąć oferty skierowanej do dzieci i młodzieży. To właśnie na nich najbardziej skupi się „Książka na szóstkę, wypełniamy pustkę”. Jest to odświeżona i ulepszona formuła realizowanego przez lata w naszej Bibliotece projektu „Książką na piątkę, znakomity początek”. Pojawi się to, co młodzi czytelnicy lubią najbardziej, czyli wypełnione gwarem, uśmiechem i radością spotkania z ich ukochanymi autorami. Uzupełnieniem będą przeróżne warsztaty, które pobudzą ich do działań kreatywnych i uwolnią skrywane w nich przeróżne talenty. W ramach tego projektu zrealizowane będą także dwa duże miejskie wydarzenia, które na dobre zagościły już w kalendarzu miejskich imprez. Mowa tu oczywiście o happeningach „Pociąg do książek” oraz „Wielki Dzień Pszczół”. Te plenerowe imprezy, zaplanowane na maj i sierpień zawsze przyciągają setki osób, w tym całe rodziny, które chętnie biorą w nich udział.

Z wyczekiwanych przez nas projektów na pewno jest „Konserwacja, opracowanie i digitalizacja kolekcji negatywów Władysława Dziurzyckiego”. Większa część realizacji to cenna praca dwóch specjalistów – jednego od fotografii, drugiego od historii, którzy godzinami przeglądają zakurzone archiwum, teczki wypchane po brzegi negatywami i rolki filmowe zamknięte szczelnie w metalowych puszkach. Po dokładniejszym przyjrzeniu się można w nich odkryć wspaniały obraz Zabrza sprzed 10, 20, 30, a nawet i 50 lat. Najważniejsze wydarzania zabrzańskie, ale także te, które działy się na Śląsku, przez całe swoje życie uwieczniał fotoreporter Władysław Dziurzycki. Teraz nad jego zdjęciami pochylają się Arkadiusz Gola oraz Dariusz Walerjański. W efekcie końcowym trafią one do szerszej publiczności. Taki cel ma bowiem nasz projekt, by zaprezentować te unikatowe zdjęcia z Zabrza w formie wystawy czy publikacji. To przy okazji nawiązywać będzie również do obchodów 100-lecia nadania praw miejskich, które mamy zamiar świętować razem z Zabrzem.

Do tej okrągłej rocznicy jeszcze mocniej nawiązywać będzie inny nasz projekt, który właśnie miastu będzie poświęcony – „Obecność słowa w Zabrzu”. Przede wszystkim planujemy spotkania autorskie osób związanych z naszym miastem lub o nim piszących. Wszystkie nasze działania skierowane są w stronę tego, by przybliżyć historię naszego miasta i otworzyć się na to, czego jeszcze o nim nie wiemy. Jedną z interesujących inicjatyw w tym projekcie będą na pewno spacery fotograficzne, po mniej lub bardziej znanych zakątkach Zabrza. A ciekawostką – Mistrzostwa Zabrza w skacie. Już teraz można zacząć się uczyć tej śląskiej gry karcianej, by w turnieju być najlepszym!

Kumulacja tych wszystkich spotkań, warsztatów, akcji i innych wydarzeń sprawią, że kilka najbliższych miesięcy zapowiada się u nas całkiem interesująco. Zapraszamy! Śledźcie naszą stronę, gdzie na bieżąco będziemy informować o wszystkich naszych wydarzeniach.

Projekty dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.