Maciejów w domu

Za nami premiera „Naszego Maciejowa”, siódmego tomu z serii Dzielnice Zabrza. Światło dzienne książka zobaczyła w Szybie Maciej, jednym z charakterystycznych miejsc tej dzielnicy.

Fragment historii, wspomnienia mieszkańców i osób związanych z dzielnicą – tak jednym zdaniem można by podsumować ostatnią publikację wydaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu. Jednak „Naszego Maciejowa” nie da się opisać jednym zdaniem. Przede wszystkim dlatego, że ta książka, oparta na historiach opowiadanych przez samych mieszkańców, powstawała w czasach pandemicznej rzeczywistości, kiedy międzyludzkie relacje były bardzo utrudnione.

Część poświęcona samej dzielnicy przedstawia miejsca, które się zmieniły na przełomie lat, obiekty, które były istotne dla tej części miasta, a z różnych przyczyn przestały już istnieć, a także takie, które zmieniły swoją rolę.

Jednym z takich miejsc niewątpliwie jest Szyb Maciej, w którym 8 grudnia 2021 r. odbyła się premiera publikacji „Nasz Maciejów”. Spotkanie z władzami miasta, dzielnicy, przedstawicielami instytucji kultury, zaproszonymi gośćmi i oczywiście mieszkańcami było idealną okazją, żeby podziękować autorom tekstów za ich wkład w powstające opowiadania.

Za część artystyczną spotkania odpowiadali muzycy z zespół Symetrio, Marcin Jabłoński i Adam Potera, których połączył Górny Śląsk i Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na scenie występują od 2014 roku, a w tym czasie zdobyli wiele prestiżowych nagród.

Zapraszamy na relację ze spotkania:

Publikacja dostępna jest w sprzedaży w Bibliotece Centralnej (ul. Londzina 3) oraz Wypożyczalni Popularnonaukowej (ul. Wyzwolenia 4).