Weekend z fantastyką i historią alternatywną

Alterhist, czyli coroczny festiwal Historii Alternatywnej odbędzie się w dniach od 9 do 10 października. Sztolnia Królowa Luiza zamieni się w arenę historycznych zmagań.

Co by było gdyby… po zwycięskiej bitwie pod Chocimiem w 1621 r. wojska polskie i kozackie ruszyłyby w ślad za wycofującymi się wojskami tureckimi? Czy historia południowej Europy potoczyłaby się inaczej?

PROGRAM WYDARZENIA (PDF zapisuje się automatycznie)

Przełomowe wydarzenia historyczne inspirują do wielowymiarowych rozważań na temat alternatywnych scenariuszy przeszłości. Jednym z nich, jest największa w całej historii Polski, bitwa obronna pod Chocimiem w 1621 roku, która będzie tematem przewodnim III Festiwalu Historii Alternatywnej.

W trzeciej edycji, jak co roku, odbędą się prelekcje i spotkania autorskie z popularnymi pisarzami z nurtu fantastyki, historii i historii alternatywnej.

Zaproszeni goście będą snuć alternatywne wersje wydarzeń historycznych, w tym na temat wojen polsko – tureckich w XVII wieku. Tematem przewodnim Festiwalu będzie bitwa pod Chocimiem z 1621 roku.

Festiwal rozpocznie się o godz. 10.00 wykładem inauguracyjnym prof. dr hab. Adam Regiewicza pt: „Historia alternatywna jako nowa powieść historyczna”.

W Festiwalu w podwójnej roli jako dyrektor literacki i prelegent udział weźmie pisarz Andrzej Pilipiuk. Autor wielu opowiadań i książek z gatunku fantastyki. Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich oraz Jakuba Wędrowycza – zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty. Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Dziesięciokrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. As EMPiK-u 2006 – jeden z trzech najchętniej kupowanych autorów. W swoich utworach autor niejednokrotnie zgrabnie łączy swoją wiedzę historyczną z fantasy, co możemy zauważyć np. w zbiorze opowiadań „Czerwona gorączka” czy też serii o kuzynkach Kruszewskich. Spod jego pióra wyszło 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika pod pseudonimem Tomasz Olszakowski.

Wśród gości będą także:

  1. Marcin Ciszewski, popularny pisarz z gatunku historical fiction. Autor bestsellerowego cyklu „Wojna.pl” – „www.1939.com.pl”, „Major”, „www.1944.waw.pl”, „Kapitan Jamróz”, „www.ru2012.pl” oraz www.afgan.com.pl, a także książek sensacyjnych, kryminalnych i szpiegowskich.
  2. Jacek Komuda, historyk, autor popularnych powieści historycznych książek jak „Hubal” czy „Westerplatte”, „Wizna”, a także cyklu książek z dziejów Rzeczypospolitej szlacheckiej „Samozwaniec” , „Diabeł łańcucki”, „Galeony wojny”.
  3. Piotr Langenfeld pisarz, dziennikarz, felietonista portalu Polska Zbrojna, korespondent wojenny, rekonstruktor historyczny. W 2009 roku wyjeżdżał do Afganistanu jako korespondent wojenny. Wspomnienia z tych wyjazdów zawarł w swojej debiutanckiej książce „Afganistan – dotknąłem wojny” z 2011 roku. Pisze kryminały, wojenne książki historyczne i political-fiction oraz historie alternatywne.
  4. Sławomir Koper, autor książek „Życie prywatne elit II RP”, „Kobiety w życiu Mickiewicza” czy „Skandaliści PRL”, który już dawno osiągnął na swoim koncie sprzedaż ponad 100 tys. egzemplarzy książek.
  5. Adam Przechrzta, autor dużego cyklu powieściowego, którego głównym bohaterem jest Aleksander Razumowski, oficer GRU. Do tej pory ukazało się pięć części tego cyklu: Demony Leningradu (2011), dwa tomy Demonów wojny (2013-2014), Demony czasów pokoju (2015) oraz Demony zemsty. Abakumow (2019), Demony zemsty. Beria (2020). Jego ostatnia książka „ Sługa krwi” zebrała świetne recenzje czytelników i krytyków.
  6. Joanna Lamparska, dziennikarka podróżniczka i autorką wielu książek o obiektach rezydencjalnych i historii Dolnego Śląska. Poszukiwaczka wszelakich skarbów. Od lat pisze o tajemnicach. Ostatnia jej książka„ Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice Gross Rosen”, zostala okrzyknięta najmocniejszą książką roku 2019 r.
  7. Michał Gołkowski, popularny pisarz z nurtu fantasy i science fiction. Najważniejsze cykle to m.in. seria „S.T.A.L.K.E.R.” (osadzona w uniwersum bestsellerowej gry pod tym samym tytułem), „Komornik” (dystopijna wizja świata po biblijnej apokalipsie), „Stalowe Szczury” (cykl o czasach I wojny światowej z lekką nutą fantazji), „Siedmioksiąg grzechu” (rasowe fantasy heroiczne w całym wachlarzu epok historycznych) oraz trylogia „Sybirpunk”.
  8. Krzysztof Haladyn, autor książek z gatunku fantasy i science fiction, w tym fenomenalnej książki „ Ostatnie namaszczenie”.
  9. Arkady Saulski, debiutował w 2010 roku w „Nowej Fantastyce” opowiadaniem „Dzieci Syberyjskie”. Na kilka lat porzucił działalność pisarską, by powrócić w powieściach „Czarna kolonia” (2016) i Wilk (2016). W 2017 roku wydał swoje opowiadanie w antologii Ostatni dzień pary 2. Jego opowiadanie „Husarze Śmierci” zdobyło drugą nagrodę w konkursie Stwórz Swoją Historię.
  10. Wojciech Harpula, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”, laureat Nagrody im. Macieja Szumowskiego za reportaż prasowy. Współautor wraz z Andrzejem Chwalbą książek „Polska – Rosja. Historia obsesji. Obsesja historii” oraz „ Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski.”

W Festiwalu wezmą udział historycy, publicyści i pasjonaci historii: Krzysztof Tracki, Miłosz Skrzypek, Mikołaj Marcela, Marcin Domagała, Michał Gruszczyński, Piotr Gociek, Jarosław Żamojda, Marek Farfos, prof. Adam Regiewicz

W programie znajdzie się też prelekcja dla miłośników historii bimbrownictwa w Polsce, którą wygłosi Wiceprezes Fundacji ” Ku Przeszłości” oraz kustosz Muzeum Bimbrownictwa w Wojsławicach Marek Farfos.

Nie zabraknie atrakcji dla miłośników gier RPG i planszówek, m.in. zorganizowane zostaną cztery sesje gier fabularnych „Na dalekiej Północy” – scenariusz grozy osadzony w realiach wojny w Inflantach oraz „Ucieczka Z Carogrodu” – scenariusz awanturniczy toczący się w tle wojny chocimskiej 1621 roku. Na stole pojawią sie planszówki, które związane są szerzej z dziejami I Rzeczpospolitej i historii nowożytnej. Będą gry wojenne, ekonomiczne, przygodowe, duże planszówki i małe karcianki. Chętnych do udziału w sesjach RPG zapraszamy do zapisywania się przez fanpage Alterhist.

W sobotę wieczorem o godz. 18.30 zagra Projekt Volodia. Zespół powstał w 2007 roku, do którego pomysłodawca Janusz Kasprowicz – muzyk, aranżer, autor tekstów, zaprosił wrocławskich artystów, grających na co dzień: jazz, rock, flamenco, blues, piosenkę literacką. Przedstawił on wizję zaaranżowania i wykonania utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego, którego jest dożywotnim wielbicielem.

Festiwal zakończy się w niedzielę koncertem, który odbędzie się o godz. 16.00. Wystąpią Fábián Zoltán + zespół Forteca.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Polakom w armii amerykańskiej podczas II wojny światowej. Będzie także możliwość zakupu książek autorów-gości festiwalu w promocyjnych cenach.

Więcej informacji na stronie www.alterhist.pl oraz w mediach społecznościowych Festiwalu https://www.facebook.com/alterhist/. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Sztolni Królowa Luiza, przy ul. Wolności 408 w Zabrzu. Wstęp wolny.

Skip to content