Rozwiane tajemnice

Tajemniczy Śląsk był tematem kolejnego spotkania z historią w Wypożyczalni Popularnonaukowej. Naszym gościem był Maciej Bartków, pisarz i publicysta, autor książek o tematyce śląskiej.

W trakcie spotkania autor, podobnie jak robi to w swoich książkach, omówił wiele wątków ze śląskiej historii XX i XXI wieku, ilustrując wypowiedzi licznymi fotografiami, rycinami, mapami oraz planami i wykresami. Materiały zbiera podczas licznych poszukiwań, opierając się przede wszystkim na dokumentach archiwalnych, często wcześniej nieznanych, oraz na wspomnieniach świadków wydarzeń. Napisał dzięki temu już takie książki jak: „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku”, „Strażnicy IV Rzeszy”, „Akta Skarbów”, „Werwolf. Propaganda PRL” oraz „Kryptonim Maksymilian”.

Tajemnica Szybu Południowego dawnej kopalni Miechowice to bez wątpienia największa wojenna zagadka Bytomia. Opowieść o tajnej skrytce nazistów pojawiła się zaraz po zakończeniu II wojny światowej, jeszcze w 1945 roku. Autor w swej książce omówił przeróżne hipotezy, które obrazują powszechne przypuszczenia o tym, co ukryto pod koniec zmagań wojennych w podziemiach miechowickiej kopalni. Bardzo zwięźle Maciej Bartków omówił pozostałe wymienione wcześniej publikacje i swoje najbliższe plany publicystyczne.

Skip to content