#NarodoweCzytanie2021

4 września odbyło się Narodowe Czytanie, w trakcie którego wszyscy czytali „Moralność pani Dulskiej”. Także Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu wzięła udział w tej formie promocji czytelnictwa.

„Moralność pani Dulskiej” to tragikomedia, która została wydana w 1907 r. Jest uznawana ze jedno z najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej. Główna bohaterka, Aniela Dulska, jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą i chciwą, a wszystko, co robi, robi na pokaz. Toleruje nawet romans syna, Zbyszka, ze służącą, ale tylko dlatego, że dzięki temu nie szwenda się po knajpach. Na podstawie tego dramatu przyjęło się określenie „dulszczyzna”, które opisuje powierzchowną moralność, skrywającą pod spodem kłamstwo i obłudę.

4 wybrane fragmenty „Moralności pani Dulskiej” zostały odczytane w różnych częściach naszego miasta – w Wypożyczalni Popularnonaukowej, Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza, Teatrze Nowym oraz na dworcu głównym PKP. W nagraniach uczestniczyli aktorzy z grupy rekonstrukcyjnej Rowery Zabytkowe Zabrze, którzy zaprezentowali się w strojach z lat 30. Całość do obejrzenia poniżej:

Skip to content