Jorg – śląska legenda?

W środę, 30 czerwca 2021 r. w Klubie Biznesu Areny Zabrze odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Lewandowskim, połączone z promocją książki „Wojewoda Śląski JORG. W Kotle Czarownic”.

O tym, że Jerzy Ziętek przedwojenny poseł BBWR, powstaniec śląski, naczelnik gminy Radzionków (przez 10 lat do 1939r.), żołnierz 2. dywizji piechoty Ludowego Wojska Polskiego, a następnie wieloletni Wojewoda Śląski był postacią znaczącą nikt nie wątpi. Czy jednak zasłużył sobie, na prawie że legendarną pozycję, ugruntowaną od dziesięcioleci na Śląsku? Większość rozmówców wywodzących się z naszego regionu nie będzie miała w tym względzie wątpliwości.

Żył w czasach, kiedy podejmowane decyzje nie zawsze były do końca własne i niewymuszone. Na szczęście potrafił się w nich odnaleźć jako dobry gospodarz-samorządowiec i dzięki temu zostawił po sobie rozliczne tego dowody.

„Konformizm uważał za podstawowy kanon działania. Był na niego skazany – sam się na niego skazał. Zastępował mu światopogląd i stał się jedyną ideologią w każdej sytuacji. Konformizm był świadomą drogą z wyboru i z niego też wyrosła jego technika zasłon, aktorstwo, kamuflaż, za którym chował swoje prawdziwe oblicze” To cytat z wywiadu Kazimierza Kutza w Polityce z 1987 roku. Kutza trudno traktować jako przeciwnika Jorga, a jednak…

O tych i innych wątpliwościach, o licznych, istotnych wydarzeniach z życia Jerzego Ziętka mówił w niezwykle barwny sposób, odwołując się do rozlicznych anegdot, czytelnikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu Krzysztof Lewandowski w trakcie promocji książki „Wojewoda Śląski JORG. W Kotle Czarownic”.

Miejsce spotkania, Arenie Zabrze, również w symboliczny sposób nawiązywało do jakże różnorodnych zainteresowań wieloletniego gospodarza województwa śląskiego.

Skip to content