Przegląd tygodnia #25

Przed nami kolejny włosko-kryminalny tydzień z mocnym akcentem autorskim, które wspierać będą dwie aż dwie nowości książkowe, w tym jedna premiera. Sprawdźcie szczegóły!

23 czerwca, 17.00

23 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu odbędzie się polska premiera książki „Godziny włoskie” Henry’ego Jamesa. W zorganizowanym w związku z tym spotkaniem udział wezmą tłumaczka Anna Arno i redaktor Marek Zagańczyk.

„Godziny włoskie” wydało Wydawnictwo Próby, a przetłumaczyła je Anna Arno, poetka, tłumaczka i zabrzanka z urodzenia. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Nowojorskim. Współpracuje z „Zeszytami Literackimi” i „Gazetą Wyborczą”. Jest tłumaczką i laureatką Nagrody „Zeszytów Literackich” za debiut w dziedzinie poezji.

Książka jest obrazem zmieniającego się przez 40 lat kraju oraz samego obserwatora. Poprzez szkice Jamesa poznajemy nie tylko Rzym, Florencję czy Turyn, ale także życie i sposób poznawania Italii – od szaleńczych gonitw po Kampanii zakończonych butelką winą aż po obarczone latami i doświadczeniem ciężkie spojrzenie na ten słoneczny kraj znad filiżanki herbaty. Zróżnicowany obraz pozwala jednak w pełni poznać i podziwiać piękno włoskiego świata.

Fragment książki: „Przychodząca z wiekiem cierpkość – która wysusza w nas tak wiele uczuć – sprowadziła moją dawną tendresse [czułość] do wspomnienia. A jednak nie – stale mam ją w kieszeni, blisko na tyle, by poczuć, że Włochy nadal są przy mnie”.

Zamknięte spotkanie odbędzie się w Wypożyczalni Popularnonaukowej przy ulicy Wyzwolenia 4. Całość będzie jednak transmitowana na żywo w mediach społecznościowych. Początek o godz. 17.00.

Wydarzenie w MBP w Zabrzu organizowane jest w ramach projektu „Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

24 czerwca, 17.00

W czwartek, 24 czerwca, spotykamy się w Zabrzu z samym autorem – Maciejem Siembiedą. Będzie to okazja wyjątkowa okazja by poznać samego pisarza oraz posłuchać o kilku ciekawych wątkach, w tym na pewno o jego najnowszej książce – „Kukły”.

Wydana w roku książka, to już czwarta cześć z serii o Jakubie Kani. Tym razem dostaje on prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki i zabiera się za rozwikłanie zagadki pożaru, który tuż przed wybuchem wojny strawił jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich na Śląsku. Jak w poprzednich sensacyjnych powieściach Siembiedy, tak samo i tutaj, w płynny i przyjemny sposób przeplata się świat fikcyjny z prawdziwymi wydarzeniami. Taki działania autora powodują, że jeszcze bardziej wpasowujemy się w opowieść, o której czytam, a po skończonej lekturze mamy ochotę jeszcze bardziej zagłębić się w historię. Szczególnie, że ta z ostatniej książki nawiązuje do naszego regionu.

Sprytne wykorzystanie historii i dążenie do prawdy, Maciej Siembieda, można by powiedzieć, ma w małym palcu. Od trzydziestu lat prowadzi bowiem dziennikarskie śledztwa historyczne. Trzykrotnie został nagrodzony „polskim Pulitzerem”, nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii reportaż. Oprócz wspomnianego wyżej cyklu, napisał również takie książki jak: „Gambit”, „Reportaż po polsku”, „Pośmiertny zjazd absolwentów” czy „Podwieczorek oprawców”.

Wszystkie powieści Macieja Siembiedy wspomagają się prawdziwymi wydarzeniami i niewątpliwie równie prawdziwie będzie spotkanie 24 czerwca o 17.00 w Pubie Oficyna. Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska: reaktywacja”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skip to content