Przegląd tygodnia #21

Co tydzień prezentować będziemy w pigułce wydarzenia, która zaplanowane są w danym tygodniu. W tym, 24-30 maja, mamy aż 3 propozycje. Zapraszamy do udziału. Więcej szczegółów poniżej.

27 maja, 17.00

Po raz pierwszy, po dłuższej przerwie, spotkamy się na żywo. Na godzinę 17.00 zaplanowaliśmy spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim, autorem biografii o Stanisławie Lemie.

„Lem. Życie nie z tej ziemi” to pierwsza w Polsce biografia autora „Cyberiady”. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Wojciech Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza”.

Widzimy się w Wypożyczalni Popularnonaukowej przy ul. Wyzwolenia 4 (liczba uczestników ograniczona). Spotkanie będzie również transmitowane na bibliotecznym Facebooku.

Będzie to również spotkanie inauguracyjne nowego projektu „dyLEMaty i poLEMiki”.

27 maja, 17.00

skryta w mroku ulica oświetlona jedną latarnią pod którą stoi niewyraźna postać

O godzinie 17.00 startują także warsztaty „Miasto w kryminale”, które poprowadzi Adam Regiewicz. Spotkanie przeznaczone jest dla uczestników, którzy swój udział zgłosili wcześniej. W trakcie pierwszego spotkania będziemy rozmawiać o mieście i jego znakach.

28 maja, 18.00

Przeniesiemy się do pięknej Italii i poznamy ją z perspektywy Jarosława Iwaszkiewicza. Ten urodzony w 1894 roku prozaik, poeta, eseista i tłumacz w swoich książkach opisywał między innymi Włochy, a szczególnie Sycylii, która przypominała mu jego Ukrainę.

O autorze i jego podróżach opowiadać będzie Robert Papieski (ur. 1965 r.), eseista, tłumacz oraz adiunkt w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Autor książek „Powrót do Ravello” oraz „Ćwiczenia z patrzenia”. Opracował pod względem edytorskim „Dzienniki” Jarosława Iwaszkiewicza oraz korespondencję między Jarosławem Iwaszkiewiczem a Czesławem Miłoszem, Pawłem Hertzem i Jerzym Lisowskim.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PS

31 maja, o czym napiszemy więcej później, w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, zaplanowane jest spotkanie online z psycholog Ewą Woydyłło-Osiatyńską. Początek na FB Biblioteka Zabrze o godzinie. 18.00.

Skip to content