Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

8 maja Bibliotekarze mają swoje święto. Jest nam niezmiernie miło, że możemy być dla Was, a czytelnikom dziękujemy za liczne życzenia, które do nas spływają.

Biblioteka to szczególne miejsce, do którego nie tylko przychodzimy po książki. To miejsce, gdzie wiele się dzieje. To spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, imprezy literackie i plenerowe, a także koncerty czy pokazy filmowe. To bardzo wyjątkowy dla nas dzień. Cieszymy się ogromnie, że jesteśmy i że możemy być dla Was.

Z tej okazji o bibliotekę zapytaliśmy tych, którzy są z nią najbardziej związani, czyli pracowników naszych Filii. Jeśli jesteście ciekawi, co mieli do powiedzenia, to obejrzyjcie ten krótki filmik.

Tradycyjnie już Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w Bibliotece”. Najwięcej o samym haśle mówi jego autorka, Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP:

„Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie semantyczną lekkość i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji. W przeciwieństwie do dotychczasowych haseł promujących „Tydzień Bibliotek”, to hasło jest silnie upodmiotowione, nie ma w sobie zbędnego patosu, który wynosi przestrzeń biblioteczną do poziomu pomnikowej instytucji kultury, w której wypada być, aby poczuć się częścią kolektywnego spełnienia, zbiorowego uczestnictwa w kulturze. Wyrażenie „Znajdziesz mnie w bibliotece”, ma w sobie jakiś rodzaj intymności, osobistego przeżycia, wręcz w sposób naturalny przywołuje obrazy bohaterów książek, filmów, piosenek, którzy biegną w to jedno jedyne miejsce, gdzie mogą odnaleźć, spotkać, przyjaciela, przyjaciółkę, gdzie czeka na nich ktoś ważny, najważniejszy w określonej chwili, może nawet przygoda, albo miłość życia”.

Zatem do zobaczenia w Bibliotece!

Skip to content