Bohater z Zabrza

Robert Oszek, zabrzanin z pochodzenia, jest jedną z tych osób, których losy powinno się poznać. Jego życie, pełne zwrotów i walki oraz rolę w III powstaniu śląskim przybliża historyk Zbigniew Gołasz.

Z okazji obchodów 100 rocznicy III powstania śląskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zorganizowała spotkania, podczas którego przybliżono postać Roberta Oszka.

Robert Oszek urodził się w 1896 r. w Zabrzu, w rodzinie górniczej. Jako nastolatek uciekł z domu i zaczął pracę na statku. Potem zaciągnął się do marynarki cesarskiej, z której zdezerterował tylko po to by zacząć służyć w polskiej marynarce wojennej. Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz krzyżem Virtuti Militari. Mocno zaangażował się podczas III powstania śląskiego. Utworzył oddział szturmowy marynarzy, wyposażony w samochód pancerny „Korfanty”. Jego szerokie działania wpłynęły na sukces powstania.

O szczegółach tych działań oraz o samym życiu Oszka opowiadał historyk Zbigniew Gołasz. Warto poznać bliżej działania i zasługi tego żołnierza. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Skip to content