Niespodzianka dla dzieci

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji rozmawiamy się z Aliną Przydatek, autorką „Wielkiej Księgi Kici Nici”, z którą spotkania to coś więcej niż tylko opowiadanie o bohaterach książek.

Warto zadbać w życiu młodego człowieka o to, żeby książka była obecna na co dzień. Mogą czytać rodzice, możemy zachęcać dzieci do samodzielnego czytania, możemy także słuchać audiobooków. Ważne jest, żeby zaszczepić miłość do książek. Powodów, dla których warto czytać można by wymienić z 20, jak nie więcej. Przypomnimy tylko te najważniejsze. Przede wszystkim powiększa zasób słów, a dzięki nowemu słownictwu, dzieci potrafią łatwiej wyrazić swoje myśli i uczucia. Dzięki książkom dla dzieci, nasze pociechy się uczą. Poznają świat, poznają różne sytuacje, z którymi mogą się spotkać w życiu, a dzięki historiom wiedzą jak odpowiednio się zachować. Czytanie na przykład na dobranoc, pozwala także na stworzenie wyjątkowej więzi między dzieckiem a rodzicem, a ponadto podpowiada tematy do wspólnych rozmów.

Jako Biblioteka prowadzimy wiele wydarzeń i spotkań, w które angażujemy dzieci przedszkolne i szkolne. Warto tu chociażby wspomnieć o realizowanym projekcie „Mała książka – wielki człowiek”, zachęcającym do wypożyczania książek przez dzieci, w którym aktywność nagradzana jest dyplomem. Również spotkania autorskie są dobrym sposobem na poznanie książki, jej bohaterów i osoby, która tworzy te historie. Z własnego doświadczenia wiemy, że najmłodsi bardzo lubią słuchać opowiadanych przez nich rzeczy, a później same chętnie sięgają po lekturę.

Alina Przydatek jest autorką „Wielkiej Księgi Kici Nici”, w której przedstawia losy dwóch bohaterek – Soniulindy i Matildy. Te dwie postacie są wyjątkowe, bo występują na żywo. Cała książka można powiedzieć, że jest przeniesiona do rzeczywistości. W jaki sposób, to wyjaśnia nam sama autorka podczas rozmowy…

Więcej o autorce znajdziecie na jej stronie internetowej.