Bella Venezia

Spotkanie z Wenecją w obrazach, także tych słownych, to propozycja na 23 kwietnia. O urokliwym i barwnym mieście jakim jest Wenecja oraz o swojej ostatniej książce będzie opowiadał eseista Adam Szczuciński.

Adam Szczuciński jest lekarzem neurologiem oraz eseista. W 2003 roku otrzymał nagrodę „Zeszytów Literackich” za debiut im. Konstantego A. Jeleńskiego. W latach 2014–2018 był członkiem zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich”. W 2008 roku nakładem Zeszytów Literackich ukazał się tom jego szkiców Włoskie miniatury. Jego drugą książkę – „Paradiso”, w marcu 2021 roku wydało wydawnictwo Próby.

Motywem przewodnim najbliższego spotkania będzie zbiór esejów podróżnych „Paradiso”, które są próbą stworzenia prywatnego portretu miejsca, nie do końca rzeczywistego — miasta wyłaniającego się z wody, z mgły, ale i z literatury. Autor wędruje po Wenecji śladami Josifa Brodskiego (zawsze z wierszami ulubionego poety w kieszeni), z zachwytem przygląda się dziełom sztuki, naturze. Dociera też do Wilna, Rzymu, Monterchi, Paryża. Tworzy wielobarwną mozaikę ludzkich historii, by wydobyć z pokładów niepamięci to, co jednostkowe, kruche, ulotne.

Rozmowa będzie wzbogacone zdjęciami pisarza wykonanymi podczas podróży po Wenecji, a poprowadzi ją Jan Mazurkiewicz. Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy w piątek, 23 kwietnia 2021 o godz. 18.00. Spotkanie będzie dostępne pod linkiem: https://www.facebook.com/BibliotekaZabrze.

Spacer po Wenecji z Adamem Szczucińskim

Skip to content