Jesteśmy Mistrzami!

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich trzeci rok z rzędu wyróżniło Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu. Jest nam niezmiernie miło, że nasze działania zaprowadziły nas do grona Mistrzów Promocji Czytelnictwa 2020. Dziękujemy!

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich swoją nagrodą wyróżnia w ten sposób zaangażowanie bibliotek w upowszechnianie czytelnictwa. Należy podkreślić, że rok 2020 był trudnym czasem do prowadzenia przeróżnych wydarzeń i spotkań, dlatego jeszcze bardziej doceniamy, że to co zaplanowaliśmy dla naszych czytelników w ubiegłym roku, zasłużyło na miano wyróżnienia w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa.

Biblioteki i Bibliotekarze stanęli przed nowymi wyzwaniami, dostosowując się do okoliczności i podejmując różnorodne działania, tak, aby zaspokoić oczekiwania i potrzeby czytelników / użytkowników w każdym wieku. Bibliotekarze sprostali tym oczekiwaniom. Działania podejmowane przez biblioteki w tym trudnym okresie cechowała różnorodność, innowacyjność rozwiązań, kreatywność, ogromny zasięg oraz szerokie spektrum form zaoferowanych użytkownikom – czytamy na stronie internetowej SBP.

Zabrzańska Biblioteka zrealizowała w ubiegłym roku przede wszystkim 3 duże projekty. Staraliśmy się spotkać z czytelnikami na różnych imprezach. Udało się nam zorganizować między innymi kilka koncertów oraz rodzinny dzień w ramach „Pociągu do Książki”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania z historią – Tajna historia XX wieku, które zaaranżowaliśmy w Parku Techniki Wojskowej. Do tego było wiele spotkań, wykładów i rozmów, które prezentowaliśmy online, na naszej stronie, Facebooku oraz Youtubie. Wykorzystując media społecznościowe mogliśmy być w kontakcie z czytelnikami, w czasie, kiedy spotkania w większym gronie były niemożliwe. Jednym z większych wydarzeń, które również udało nam się wykonać, była konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy, w ramach „Książki na Piątkę, znakomity początek”.

A to tak naprawdę to tylko fragment tego, co zrobiliśmy w 2020 roku. W tym roku również będziemy mieć mnóstwo interesujących wydarzeń, zarówno online jak i, mamy nadzieję, takich, które uda się zrealizować w przestrzenie bibliotecznej lub miejskiej.

Na koniec gratulujemy tegorocznym laureatom: Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz Bibliotece szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie.

Skip to content