Obecność słowa w Zabrzu

W 2020 r. obchodziliśmy 75-lecie otwarcia Biblioteki. Z tej okazji wydaliśmy jubileuszową publikację „Obecność słowa w Zabrzu”, w której opisaliśmy naszą historię oraz przybliżyliśmy kulturę literacką Zabrza. Zachęcamy do lektury!

Publikacja została podzielona na dwie części.

Pierwsza poświęcona jest wyłącznie Bibliotece. Przybliża jej historię oraz ludzi, którzy ją stworzyli i tworzą do dzisiaj. Bogato opisany jest rozwój instytucji, w tym prowadzonych przez nią różnorodnych działań kulturalnych. Interesującym uzupełnieniem tej części są artykuły o jej założycielu, Jerzym Fusieckim, oraz jego teksty. Na zakończenie proponujemy wspomnienia naszych byłych i obecnych bibliotekarzy.

Druga skoncentrowana jest na szeroko pojmowanej kulturze literackiej Zabrza. Otwiera ją znakomity tekst Jacka Okonia o środowisku literackim Zabrza. Kolejne artykuły przybliżają osoby z pisarskiego świata naszego miasta: Janoscha, Floriana Śmieję, Stanisława Bieniasza. Osobny rozdział stanowi, publikowany po raz pierwszy, fragment dziennika pisarza Mieczysława R. Frenkla opisujący rok 1946, w którym opisuje on swoje ostatnie miesiące pobytu we Lwowie i przyjazd do Zabrza, które stało się na resztę życia jego domem. Warto też zajrzeć do rozdziału Inspiracje, gdzie przeczytamy chociażby O Elektronicznym Słowniku Biograficznym Żydów w Zabrzu. Jej uzupełnieniem są dwa wykazy: ludzi pióra związanych z miastem, oraz spotkań autorskich i prelegentów głównych humanistycznych konferencji m. in. Przed i Po, Kultury Europy Środkowej.

Ponad 500 stron jubileuszowej księgi uzupełnione jest, często unikalnymi i archiwalnymi, fotografiami.

Publikację – w cenie 99 zł – można nabyć w Wypożyczalni Centralnej oraz Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu. Wkrótce dostępna będzie również w zbiorach Biblioteki.

Jeden z egzemplarzy otrzymał również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Poniżej załączamy podziękowanie, które Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP:

Skip to content