SPOTKANIA AUTORSKIE
Spotkanie online z Markiem Bieńczykiem odbyło się 26 listopada 2020 r. i zostało zrealizowane w ramach projektu „Vive la France”, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Relacja spotkania online, które odbyło się 19 listopada 2020 r. Rozmowę z Anną Arno przeprowadził Jan Mazurkiewicz. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
10 września 2020 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zorganizowała spotkanie literacko-muzyczne. Goście wzajemnie opowiadali o swojej twórczości, zarówno tej drukowanej, jak i śpiewanej.
Film promujący imprezę „Tajemnica Parku 12C” zorganizowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska” 25 sierpnia 2018 od 10.00 do 17.00.
Relacja z wydarzenia, które 8 sierpnia 2020 r. odbyło się w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Były warsztaty, spotkanie z pszczelarzem, turniej gier, spotkanie autorskie i wiele, wiele innych atrakcji…
Najciekawsze… najbarwniejsze… pełne wiedzy… dla młodszych i starszych. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu przedstawia książki, które w różny sposób przedstawiają te pożyteczne owady. O książkach opowiada Justyna Konieczny w Filii nr 11.
LITERATURA FRANCUSKA
Marek Zagańczyk przybliża postać pisarza i malarza – Eugène Fromentin.
W ramach projektu „Vive la France” Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zrealizowała cykl wykładów o francuskiej literaturze. Marek Zagańczyk przybliża twórczość i osobę André Paul Guillaume Gide (1869-1951), prozaika i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Marek Zagańczyk przybliża postać belgijskiego pisarza – Georges’a Simenona. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zrealizowała cykl wykładów o francuskiej literaturze w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marek Zagańczyk przybliża osobę pisarza i polityka André Malraux, twórcę prawdziwych bohaterów. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zrealizowała cykl wykładów o francuskiej literaturze w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rozmowa Piotra Dobrołęckiego z Piotrem Kłoczowskim i Markiem Zagańczykiem o polskim Paryżu, jego najistotniejszych elementach i co z nich pozostało, a także o tym, co w tym mieście upatrzonym przez naszych poetów i prozaików, tworzących w ubiegłym stuleciu, się zmieniło.
Nagranie zrealizowano 27 października 2020 r. w Klubie Księgarza w Warszawie. Było to ostatnie spotkanie w ramach seminarium „Polski Paryż”, dotyczącego polskiej książki w Paryżu.
„Polski Paryż” został realizowanego w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Piotr Dobrołęcki w ramach seminarium „Polski Paryż”, przedstawia unikalny obraz Paryża – miasta, w którym rozwijała się polska kultura. Prezentuje również działające w stolicy Francji instytucje, które skupiały wokół siebie Polaków oraz także te, które stworzyli polscy artyści i które działają po dzień dzisiejszy.
Prelekcja Piotra Dobrołęckiego to część seminarium online „Polski Paryż”, realizowanego w ramach projektu „Vive la France”.
Projekt „Vive la France” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wykład Józefa Olejniczaka przybliża obraz Paryża, jaki został zapisany na kartach książek przez różnych polskich pisarzy. Paryż przedstawiony jest w wieloraki sposób, w zależności od towarzyszących wydarzeń i opowiadanych historii.
Prelekcja badacza literatury, Józefa Olejniczaka to część seminarium online „Polski Paryż”, realizowanego w ramach projektu „Vive la France”.
Projekt „Vive la France” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
3 września 2020 r. spotkaliśmy się w Pubie Oficyna. W ramach projektu Vive la France, piosenki francuskie zaśpiewała Agnieszka Grochowicz.