Relacje Video

Zapraszamy do obejrzenia spotkania online z Mikołajem Nowakiem-Rogozińskim, które odbyło się 29 listopada na 2022 r. Tematem spotkania był Józef Czapski, słynny malarz i pisarz oraz świadek historii XX wieku, a wyjściem do rozmowy jego dziennik wojenny, nad którego wydaniem pracował Mikołaj Nowak-Rogoziński.

SEMINARIUM PAMIĘĆ WŁOCH

Zapraszamy na spotkanie Piotra Dobrołęckiego i Marka Zagańczyka, którzy rozmawiają o Robercie Calasso, pisarzu, eseiście i wydawcy. Rozmowa została przeprowadzona w mieszkaniu pisarza i tłumacza – Pawła Herza.

Nagranie zostało zrealizowane w ramach projektu „Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

O życiu i twórczości Wojciecha Karpińskiego opowiada Piotr Kłoczowski, historyk literatury.

Nagranie zrealizowano w ramach projektu „Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

O życiu i twórczości Wojciecha Karpińskiego opowiada Marek Zagańczyk, pisarz i wydawca.

Nagranie zrealizowano w ramach projektu „Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Relacja ze spotkania online, które odbyło się 6 grudnia 2021 r. na fanpage’u Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Marek Zagańczyk i Mikołaj Nowak-Rogoziński rozmawiali o spuściźnie Wojciecha Karpińskiego.

Spotkanie zrealizowane w ramach projektu „Bella Italia”, dofinansowego ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

4. LITERACKA KONFERENCJA NAUKOWA PRZED I PO

Przedstawiamy prelegentów, którzy wystąpili w pierwszym dniu konferencji. Prezentujemy krótkie rozmowy z nimi, poświęcone tematom wygłoszonych przez nich wykładów:

• prof. dr hab. Ewa Graczyk ,
Głos Szymborskiej
• prof. dr hab. Tomasz Bocheński, Anabaza Szymborskiej
• prof. dr hab. Marcin Jaworski, Szymborska sentymentalna
• prof. dr hab. Wojciech Ligęza, Poranność mistrzowsko zmieniona • prof. dr hab. Józef Olejniczak, Mnie to nie dotyczy… Impresja

Przedstawiamy prelegentów, którzy wystąpili w drugim dniu konferencji. Prezentujemy krótkie rozmowy z nimi, poświęcone tematom wygłoszonych przez nich wykładów:

• prof. dr hab. Andrzej Zieniewicz, Zamiennik istnieniowy. Poetyka Wisławy Szymborskiej
• prof. dr hab. Paweł Próchniak, Naturalna oddychająca
• prof. dr hab. Aleksander Nawarecki, Sól bez soli. O „wybrakowanym” tomie Wisławy Szymborskiej
• prof. dr hab. Anna Węgrzyniakowa, Czego zabrakło Pamiątkowym rupieciom? Portret intymny Wisławy Szymborskiej
• dr hab. Krzysztof Hoffmann, „Eksperyment nade wszystko”. O wycinankach
• prof. dr hab. Grażyna Szewczyk, O fenomenie poezji Szymborskiej w Szwecji

SPOTKANIA AUTORSKIE

Relacje ze spotkania online z Andrzejem Pilipiukiem, które odbyło się 29 listopada 2021 r. w ramach projektu „dyLEMaty i poLEMiki”.

Podróże pełna intuicji, sztuki, zabytków rzymskim i nie tylko oraz filozoficznego podejścia. Tym wszystkim wypełnione było spotkanie poświęcone Jarosławowi Iwaszkiewiczowi i jego Italii.

Włosko-polskie popołudnie pełne słów, książek i pięknych obrazów. Tak było za sprawą premiery polskiego wydania książki „Godziny włoskie” Henry’ego Jamesa. W spotkaniu uczestniczyła tłumaczka książki, Anna Arno oraz redaktor i prezes Wydawnictwa Próby, Marek Zagańczyk.

W ramach 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, zapraszamy na relację ze spotkania z Józefem Krzykiem, współautorem książki „Korfanty. Silna bestia”.

Rozmowę z autorem poprowadził Sebastian Rosenbaum, historyk z katowickiego oddziału IPN.

Zapraszamy na relację ze spotkania online z Adamem Szczuciński, które odbyło się 23 kwietnia 2021 r.

Adam Szczuciński jest lekarzem i eseistą, nagrodzonym między innymi Nagrodą „Zeszytów Literackich” za debiut im. Konstantego A. Jeleńskiego. W 2008 roku nakładem Zeszytów Literackich ukazał się tom jego szkiców „Włoskie miniatury”. Jego drugą książkę, „Paradiso”, w marcu 2021 roku wydało wydawnictwo Próby.

Marek Bieńczyk

Spotkanie online z Markiem Bieńczykiem odbyło się 26 listopada 2020 r. i zostało zrealizowane w ramach projektu „Vive la France”, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Arno

Relacja spotkania online, które odbyło się 19 listopada 2020 r. Rozmowę z Anną Arno przeprowadził Jan Mazurkiewicz. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

WYKŁADY

Wykład historyk i pasjonat Kresów, Beaty Kowalskiej-Sionko o Karolinie Lanckorońskiej – historyk sztuki, działaczki Polonii we Włoszech, inicjatorka i współzałożycielka Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie.

Wykład historyka, Zbigniewa Gołasza, przybliżający historię życia Roberta Oszka, zabrzanina, żołnierza, bohatera III Powstania Śląskiego.

RELACJE

Świetlicki i Czubaj

10 września 2020 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zorganizowała spotkanie literacko-muzyczne. Goście wzajemnie opowiadali o swojej twórczości, zarówno tej drukowanej, jak i śpiewanej.

Tajemnica Parku 12 C

Film promujący imprezę „Tajemnica Parku 12C” zorganizowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska” 25 sierpnia 2018 od 10.00 do 17.00.

Dzień Pszczół z Miejskim Ogrodem Botanicznym

Relacja z wydarzenia, które 8 sierpnia 2020 r. odbyło się w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Były warsztaty, spotkanie z pszczelarzem, turniej gier, spotkanie autorskie i wiele, wiele innych atrakcji…

MBP w Zabrzu przedstawia książki o pszczołach

Najciekawsze… najbarwniejsze… pełne wiedzy… dla młodszych i starszych. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu przedstawia książki, które w różny sposób przedstawiają te pożyteczne owady. O książkach opowiada Justyna Konieczny w Filii nr 11.

LITERATURA FRANCUSKA

Eugène Fromentin

Marek Zagańczyk przybliża postać pisarza i malarza – Eugène Fromentin.

André Gide

W ramach projektu „Vive la France” Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zrealizowała cykl wykładów o francuskiej literaturze. Marek Zagańczyk przybliża twórczość i osobę André Paul Guillaume Gide (1869-1951), prozaika i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Georges Simenon

Marek Zagańczyk przybliża postać belgijskiego pisarza – Georges’a Simenona. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zrealizowała cykl wykładów o francuskiej literaturze w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

André Malraux

Marek Zagańczyk przybliża osobę pisarza i polityka André Malraux, twórcę prawdziwych bohaterów. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zrealizowała cykl wykładów o francuskiej literaturze w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O Paryżu, którego już nie ma

Rozmowa Piotra Dobrołęckiego z Piotrem Kłoczowskim i Markiem Zagańczykiem o polskim Paryżu, jego najistotniejszych elementach i co z nich pozostało, a także o tym, co w tym mieście upatrzonym przez naszych poetów i prozaików, tworzących w ubiegłym stuleciu, się zmieniło.

Nagranie zrealizowano 27 października 2020 r. w Klubie Księgarza w Warszawie. Było to ostatnie spotkanie w ramach seminarium „Polski Paryż”, dotyczącego polskiej książki w Paryżu.

„Polski Paryż” został realizowanego w ramach projektu „Vive la France”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polskie instytucje w Paryżu w 2. połowie XX wieku

Piotr Dobrołęcki w ramach seminarium „Polski Paryż”, przedstawia unikalny obraz Paryża – miasta, w którym rozwijała się polska kultura. Prezentuje również działające w stolicy Francji instytucje, które skupiały wokół siebie Polaków oraz także te, które stworzyli polscy artyści i które działają po dzień dzisiejszy.

Prelekcja Piotra Dobrołęckiego to część seminarium online „Polski Paryż”, realizowanego w ramach projektu „Vive la France”.

Projekt „Vive la France” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polska książka w Paryżu

Wykład Józefa Olejniczaka przybliża obraz Paryża, jaki został zapisany na kartach książek przez różnych polskich pisarzy. Paryż przedstawiony jest w wieloraki sposób, w zależności od towarzyszących wydarzeń i opowiadanych historii.

Prelekcja badacza literatury, Józefa Olejniczaka to część seminarium online „Polski Paryż”, realizowanego w ramach projektu „Vive la France”.

Pod niebem Paryża

3 września 2020 r. spotkaliśmy się w Pubie Oficyna. W ramach projektu Vive la France, piosenki francuskie zaśpiewała Agnieszka Grochowicz.

DNI PAPIESKIE 2021

Wiersze Karola Wojtyły w interpretacji młodzieży z MDK nr 2 w Zabrzu

Recital gitarowy Patryka Filipowicza

Relacja ze spotkania poetyckiego z „Warsztatownią Literacką”