Nike dla weterynarza

4 października 2020 r. wręczono nagrodę literacką Nike. Otrzymał ją Radek Rak za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, książkę niby o Galicji, ale przeplataną mitologią i fantastycznymi postaciami.

Radek Rak urodził się w 1987 r. w Dębicy. Pisze książki fantastyczne, a z zawodu jest weterynarzem i na co dzień prowadzi swoją praktykę w Krakowie. Jako autor książek zadebiutował w 2014 r. powieścią „Kocham Cię, Lilith”. Później wydał „Puste niebo”, za które otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Za swoją trzecią powieść – „Baśń o wężowym sercu albo wtórne słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał w tym roku Nike.

Jestem zaskoczony, nie przygotowałem sobie niczego mądrego, co mógłbym powiedzieć. Obawiam się, że musiałbym się nie zgodzić ze świętej pamięci panem Jerzym Pilchem, bo trochę lepiej piszę niż mówię, gdy przychodzi mi coś powiedzieć w takiej sytuacji. Jestem zaszczycony i cieszę się bardzo – mówił Radek Rak podczas przyjmowania nagrody.

W tym roku nominowanych było 7 osób i ich książki:

  • Agnieszka Dauksza – „Jaremianka”
  • Radek Rak – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
  • Paweł Piotr Reszka – „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”
  • Joanna Gierak-Onoszko – „27 śmierci Toby’ego Obeda”
  • Piotr M. Majewski – „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”
  • Monika Sznajderman – „Pusty las”
  • Filip Zawada – „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”

W trakcie samej uroczystości, Mariusz Szczygieł, ubiegłoroczny laureat, podsumował ten rok, jako dobry dla książki. Pomimo pandemii bardzo dużo spotkań odbywało się online, a lockdown i izolacja spowodowały, że chętniej zostajemy w domu i poświęcamy więcej czasu na czytanie.

Zbiegiem okoliczności akurat 4 października, w Światowy Dzień Zwierząt, laureatem został ten, który właśnie zwierzętami się zajmuje.