Makoszowy będą pamiętać

Powiedzieć, że był przedsiębiorcą, to jakby nic nie powiedzieć. Kim był Karol Godula można dowiedzieć się z książek, które otrzymała MBP w Zabrzu. Uroczystego przekazania dokonał wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski.

Makoszowy są szczególnie ważną dzielnicą Zabrza, jeśli chodzi o pamięć o Karolu Goduli. To właśnie tam, 8 listopada 1781 r., urodził się ten przemysłowiec. Dlaczego warto znać historię Goduli i pamiętać o tym człowieku? Tego mieszkańcom Zabrza, a nawet regionu, raczej nie trzeba wyjaśniać. Jako zarządca u hrabiego von Ballestrema, nie tylko powiększył jego majątek, ale sam zbudował również swoje imperium, warte 2 mln talarów. Należało do niego 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, trzy huty cynku, udziały w innych zakładach górniczo-hutniczych oraz majątki ziemskie.

Więcej o Karolu Goduli – wizjonerze i milionerze można przeczytać w książce Krzysztofa Lewandowskiego, „Karol Godula. Zostać milionerem”. Autor przekazał do Filii nr 10 w Zabrzu-Makoszowach, 26 książek swojego autorstwa. W uroczystym przekazaniu uczestniczyli również przedstawiciele rady dzielnicy oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Makoszowach, który otrzymał imię Karola Goduli.

Książka „Karol Godula. Zostać milionerem” dostępna jest również w innych naszych Filiach. W których? Sprawdź tutaj.