Bezpieczni w sieci

Edukacja z zakresu korzystania z Internetu pod względem bezpieczeństwa jest bardzo ważna. Część rzeczy dorośli robią bezwiednie, a czasami zawodzi świadomość. Również dzieci nie zawsze wiedzą co można, a czego już nie.

Każdego dnia nasze dane osobowe mogą wyciec w tajemniczy sposób. Niepożądane osoby mogą otrzymać dostęp nie tylko do naszych maili czy kont na portalach społecznościowych, ale także do naszej bankowości czy danych kart kredytowych, wykorzystywanych podczas zakupów online. Na ryzyko narażone są również dzieci, które surfują po Internecie.

Niezależnie jednak jak bardzo nas to przeraża, to pamiętajmy, że nie taki „diabeł straszny jak go malują”. To przede wszystkim od nas samych zależy bezpieczeństwo w sieci. Kilka podstawowych informacji, o których należy pamiętać to między innymi logowanie się tylko do znanych i zabezpieczonych sieci Wi-Fi, ostrożność podczas korzystania z poczty elektronicznej i nie otwieranie podejrzanych maili czy podawania w jakikolwiek sposób naszych danych do logowania. Natomiast podczas, modnych ostatnio, zakupów online, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, a jeśli nie jesteśmy pewni, to zastanówmy się czy nie będzie lepiej, w miarę możliwości, zapłacić przy odbiorze towaru. To tylko kilka podstawowych zasad dla dorosłych. Więcej na ten temat można przeczytać w książce Julii Angwin, „Społeczeństwo nadzorowane. W poszukiwaniu prywatności, bezpieczeństwa i wolności w świecie permanentnej inwigilacji”.

Jednak również dzieci narażone są na niebezpieczeństwo w internecie, choć już trochę inne niż dorośli, chociażby dlatego, że rzadziej niż ich rodzice robią tam zakupy. Spotkać się jednak mogą z nieodpowiednią dla nich treścią czy osobami w wirtualnym świecie. Niebezpieczne są także takie zachowania jak hejt, trollowanie czy flame. Najważniejsze wskazówki na temat tego, jak nauczyć dziecko korzystania z Internetu, na co zwracać uwagę, czego się spodziewać oraz czego unikać można znaleźć w książce „Jak się zachować w internecie. Netykiet@ i cyberbezpieczeństwo dla najmłodszych. Niezbędnik młodego entuzjasty Internetu: zbiór bezpiecznych zasad określających normy zachowania w społeczności internetowej”.

Te dwa tytuły już wkrótce trafią do Filii MBP w Zabrzu, a tym samym będą dostępne dla czytelników. Organizatorem projektu „Bezpieczeństwo w sieci” jest Fundacja Metropolia Dzieci, a partnerem Fortum.