O książkach pisał, w nich pozostanie

Zmarł Carlos Ruiz Zafón, autor m.in. „Cienia Wiatru”, jeden z najpopularniejszych hiszpańskich pisarzy. 19 czerwca 2020 roku przegrał walkę z rakiem. Miał 55 lat.

„Książki mają dusze, dusze tych, którzy je piszą, którzy je czytają i którzy o nich marzą”

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru

Carlos Ruiz Zafón urodził się w Barcelonie, 25 września 1964 roku. Po zdobyciu wykształcenia dziennikarskiego, rozpoczął pracę w agencji reklamowej. Rzucił jednak pracę na rzecz pisania książek. Swoją karierę rozpoczął od wydania powieści dla młodzieży, „Marina” oraz „Trylogii Mgły”, na którą składają się: „Książę mgły”, „Pałac Północy” i „Światła września”.

Najbardziej znany jest jednak z powieści o cmentarzu zapomnianych książek. Tetralogię tworzą: „Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”. Powieści ukazują literacką Barcelonę XX wieku, łącząc sagę rodziną z kryminałem i powieścią historyczną. Pierwsza z książek stała się literackim fenomenem na całym świecie. Została przetłumaczona na ponad 40 języków, a sprzedano już 15 milionów egzemplarzy w 45 krajach.

Co ciekawe, Carlos Ruiz Zafón notorycznie odmawiał tym wszystkim, którzy zgłaszali się do niego z pomysłem, by historię Daniela Sempera zekranizować. Sam uważał, że wszystko zostało przedstawione na kartach książki.

Skip to content