9 książek na wakacje

Wielu z nas już myśli o wypoczynku i choć w obecnym czasie może być różnie, to MBP w Zabrzu jak zawsze w gotowości i podpowiada, co przeczytać przez wakacje, by były one udane.

Zaczynamy z wysokiego „C”. Będzie ambitnie, dosłownie i w przenośni. Na początek podsuwamy „Szczygła” Donny Tarrt. Książka zdobyła nagrodę Pulitzera w 2014 roku. Zaczytani będziemy podróżować z głównym bohaterem Theo oraz pewnym obrazem, z Ameryki do Europy. Ze względu na liczbę stron (ok. 850) jest to propozycja dla wytrwałych, a jej przeczytanie może zająć więcej niż jeden tydzień.

Na następne dwa tygodnie, jak już urlopy rozkręcą się na dobre, zapraszamy do Europy. Rozpoczynamy w pięknym i romantycznym Paryżu, do którego zaprasza Guillaume Musso. Czeka na nas „Apartament w Paryżu”, gdzie niekoniecznie możemy liczyć na spokojny wypoczynek, a na wiele przygód. Poszukiwania i związane z nim zaciekawienie sprawią, że nie oderwiemy się od książki, dopóki nie znajdziemy tego, czego szukamy. Nie trzeba zresztą mówić tego tym, którzy znają książki Musso, że ten francuski pisarz bardzo dobrze wie jak to zrobić. Na drugi tydzień z Paryża przeniesiemy się do malowniczych Włoch. Na „Wakacje w Italii” zabiera nas Nicky Pellegrino. Powietrze pełne zapachu lata przecinają losy 4 przyjaciółek. To idealna propozycja dla tych, którym marzy się słoneczna Italia, a w obecnym czasie wolą zdecydować się jedynie na zdalne wakacje.

Po zagranicznych wojażach wracamy do Polski. Doceniającym to, co mają w pobliżu, proponujemy podróż po mniej znanych zakątkach w kraju. Najpierw wyruszymy na północ, gdzie Monika A. Oleksa zapewni nas, że „Tylko morze zapamięta”, a w drodze powrotnej zahaczymy o Kaszuby, które w książce Martyny Bundy działają na bohaterki jak magnes, przyciągający niezależnie od odległości.

Tak szybko minęło 5 tygodni lipca. Na sierpień polecamy jednak jeszcze większą dawkę słońca i odpoczynku. Pozornie możemy je znaleźć między innymi w „Dworku w Miłosnej” Agnieszki Olejnik. Piękna posesja, otoczona okazałym ogrodem, alejkami i stawem. Ten sielski spokój zakłócić może tylko człowiek, a jak dodamy, że na miejscu pojawiają się dwie niemal obce sobie kobiety, to zdecydowanie można spodziewać się czegoś więcej niż letniej burzy. Na wakacje na wieś zapraszamy również młodzież. Coś, co może wydać się na początku utrapieniem dla młodych i karą za grzechy, może się stać najlepszą przygodą w życiu. Jak nie zanudzić się na wsi, będą wiedzieć ci, którzy na wyjazd zabiorą ze sobą gangstera, o którym w swojej książce wspomina Barbara Ciwioniuk.

Będąc na ostatniej prostej, nieuchronnie zbliżając się do końca wakacji, warto pomyśleć doborowym towarzystwie. Niekoniecznie muszą to być najbliżsi z rodziny czy przyjaciele. Czasami całkiem obce, przypadkowe osoby, które spotkamy po sąsiedzku, potrafią odmienić nasze życie. O wpływie jednej osoby na drugą możemy przekonać się w cyklu „Za zakrętem” Magdaleny Wali, przedstawiającej przeplatające się losy Adriany i jej wiekowej sąsiadki – Agnes.

Ostatni tydzień wakacji to czas dla seniorów. Poniższa propozycja jest jednak nie tylko dla nich, bo każdy powinien sięgnąć chociaż po jedną książkę z cyklu o Lidze Seniorów, przez niektórych nazywanych „chodzikowym towarzystwem”. Te pełne humory opowieści niewątpliwie pokazują, że prawdziwe życie zaczyna się około osiemdziesiątki.

W ten oto sposób zapełniła się lista książek na lato. Dla wytrawnych czytaczy, jedna książka na tydzień, nie powinna być problemem. Jeśli jednak zdarzy się tak, że przygotowany przez nas wakacyjny spis pozycji do przeczytania zakończymy kilka tygodni później, to przecież też nic się nie stanie. W naturalny sposób po prostu przedłużymy sobie lato, a to chyba nikomu nie będzie przeszkadzać.

Poniżej pełna lista książek proponowanych na wakacje:

  1. Szczygieł, Donna Tarrt

  2. Apartament w Paryżu, Guillaume Musso

  3. Wakacje w Italii, Nicky Pellegrino

  4. Tylko morze zapamięta, Monika. A. Oleksa

  5. Nieczułość, Martyna Bunda

  6. Dworek w Miłosnej, Agnieszka Olejnik

  7. Wakacje z gangsterem, Barbara Ciwioniuk

  8. Na moment przed świtem, Magdalena Wala

  9. Seniorzy w natarciu, Catharina Ingelman-Sundberg

 

Skip to content