Człowiek, który był w stanie zmienić świat

18 maja przypada 100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Niezapomniany, polski papież przez pontyfikat odmieniał wizerunek Kościoła i całego świata.

„Zawsze miałem dylemat: Co czytać? Starałem się wybierać to, co najistotniejsze. Tyle rzeczy się publikuje. Nie wszystkie są wartościowe i pożyteczne. Trzeba umieć wybierać i radzić się, co czytać.

Jan Paweł II, Wstańcie, chodźmy!

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, 18 maja 1920 roku. Jako krakowski arcybiskup został wybrany na papieża 16 października 1978.  Przybrał imię Jan Paweł II, które miało symbolizować kontynuacje pracy swojego poprzednika. Jan Paweł I  zmarł nagle po 33 dniach. Polak był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Do tego drugim najdłużej urzędującym. Swoją funkcję sprawował przez 27 lata. 

Jan Paweł II nie był zwykłym papieżem. Może spowodowały to lata, w których urzędował, może sytuacja kościelna i polityczna, a może tylko dlatego, że był Polakiem. Niezależnie od tego jak na to spojrzeć dokonał on wielu rzeczy, którymi zapisał się w historii Kościoła. Papież uczestniczył aż w 104 pielgrzymkach, w trakcie których odwiedził 900 miast w 132 krajach na całym świecie. Jego podróże nie miały granic geograficznych, religijnych czy politycznych.  Rozpoczął od Meksyku, ale już jego drugi wyjazdy był zaplanowany do ojczyzny. Do Polski przyjechał w czerwcu 1979 r. Przypisuje się temu wydarzeniu duże znaczenie zarówno dla wolności Kościoła, jak i demokracji. Wypowiedziane podczas mszy w Warszawie słowa miały bowiem wpływ na powstanie „Solidarności”. Oto ta historyczna wypowiedź: „I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

Za nieocenione uważa się jego otwarcie na innych.  Jako pierwszy papież odwiedził kościół luterański, synagogę i meczet. Natomiast, pomimo wielu sprzeciwów i zastrzeżeń, w 1986 r., zaprosił przedstawicieli wszystkich wyznań i religii do Asyżu na wspólną modlitwę o pokój. Swoim otwarciem na drugiego człowiek Jan Paweł II zgromadził wokół siebie miliony katolików. Znalazł również wspólny język z młodymi, a Światowe Dni Młodzieży, od 35 lat są jednym z najważniejszych spotkań młodego pokolenia z modlitwą, w których z resztą za życia bardzo chętnie brał udział.

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Został beatyfikowany 1 maja 2011 przez Benedykta XVI, po czym 27 kwietnia 2014 został kanonizowany przez papieża Franciszka. Wydarzenie to zapisało się na kartach historii kościoła, ponieważ ogłoszono świętych dwóch papieży w obecności dwóch żyjących – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.