Świętujmy razem

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki. To szczególnego święto jest bardzo dobrą okazją by bliżej przyjrzeć się książkom, czytelnikom i autorom oraz przypomnieć sobie dlaczego i z jakich powodów czytanie jest takie ważne w życiu każdego z nas.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło UNESCO, a pierwszy raz oficjalnie obchodzono go równe 25 lat temu. W tym szczególnym czasie pandemii niestety nie możemy obchodzić go wspólnie, z czytelnikami i twórcami książek, ale korzystając z okazji chcielibyśmy powtórzyć Wam słowa tej międzynarodowej organizacji:

Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie ograniczają przebywanie na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów, poprzez stymulowanie naszych umysłów i kreatywności.

W kwietniu i przez cały rok bardzo ważne jest poświęcenie czasu na samodzielne czytanie lub z dziećmi. Nadszedł czas, aby świętować znaczenie czytania, wspierać rozwój dzieci jako czytelników oraz promować dożywotnią miłość do literatury i integrację ze światem pracy.

Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, 23 kwietnia, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Od 1 do 23 kwietnia UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i usługi biblioteczne do złożenia zeznań i wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się tą pozytywną wiadomością z innymi poprzez #StayAtHome i #WorldBookDay„.

Źródło: Unesco

Co roku inne miasto na całym świecie wybierane jest jako światowa stolica książki. W tym roku jest nią Kuala Lumpur, w Malezji. Jak postanowiła obchodzić ten dzień możemy zobaczyć tutaj: Kuala Lumpur World Book Capital. Na naszym Facebooku też nie brakuje spotkań z książką, oczywiście takich spotkań, na które możemy sobie w tym czasie pozwolić. Serdecznie zapraszamy i mamy nadzieję, że już wkrótce się spotkamy.