Pozostała po nim muzyka

Zmarł Krzysztof Penderecki. Muzyk i kompozytor, znany i ceniony na całym świecie. Autor m.in. „Pasji według św. Łukasza” i „Siedmiu bram Jerozolimy”. Zmarł w wieku 86 lat, w Krakowie, po ciężkiej chorobie.

Krzysztof Penderecki urodził się w Dębicy 23 listopada 1933 r. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Po zakończonych studiach został tam wykładowcą, a następnie rektorem. W trakcie swojej akademickiej kariery podjął się również nauczania na amerykańskim Yale University School of Music. Przez trzy lata prowadził także Filharmonię Krakowska.

Komponować zaczął już jako dziecko. W wieku 8 lat grał na fortepianie i skrzypcach. Swój sceniczny debiut zaliczył w wieku 26 lat, występując na Festiwalu Warszawska Jesień. Zaprezentował wtedy Strofy, jedną z kompozycji nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP. To był dopiero początek nagród, które Penderecki otrzymał w swoim życiu za stworzone utwory. W 1961 r. został wyróżniony przez UNESCO  za „Tren Ofiarom Hiroszimy”. Czterokrotnie odbierał statuetkę Grammy, na galach które odbyły się w latach 1967, 1988, 1999 i 2017, a do nagrody nominowany był aż 8 razy. Wyróżniany i doceniany na całym świecie zgromadził na swoim koncie wiele nagród, nie tylko muzycznych. Sam mówił, że komponując pisze na raz cztery lub pięć utworów, z których ostatecznie powstają trzy. W trakcie swojej muzycznej kariery skomponował 4 opery, osiem symfonii i wiele innych utworów, w tym oprawy chóralne dla tekstów religijnych. Na zamówienie miasta Jerozolimy, z okazji 3000 lat Świętego Miasta skomponował symfonię „Siedem bram Jerozolimy”.

Jako dyrygent karierę rozpoczął w latach 70. Prowadził najbardziej znane światowe orkiestry, które pod jego batutą wykonywały utwory znanych kompozytorów takich jak Schubert, Beethoven czy Szostakiewicz oraz jego własne. Występował w Polsce, Europie i na świecie. Zagrał również koncert w Watykanie, na zaproszenie Jana Pawła II. Utwory Pendereckiego możemy także usłyszeć w filmach, m.in. w „Egzorcyście”, „Lśnieniu”, „Dzikości serca”, „Katyń” czy w „Wyspie tajemnic”.

W Zabrzu od 2013 roku odbywał się Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Jego ostatnią edycję, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku, zainaugurował jako dyrygent sam maestro. Orkiestra symfoniczna pod jego batutą wykonała utwór jego autorstwa – „Adagio”, a następnie mazura z opery Straszny Dwór, na upamiętnienie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

(fot. UM Zabrze)