Ruch to zdrowie, czyli spotkanie z rehabilitantką

Warto czasami posłuchać o tym, co istotne. W ramach cyklicznej akcji „Spotkania z ciekawymi ludźmi” w Filii nr 15  tym razem głównym tematem było zdrowie i właściwa postawa.

W spotkaniu z gościem uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 33. Pani Agnieszka Malewska jest rehabilitantką oraz fizjoterapeutką i pracuje z osobami, które na skutek choroby, bądź wypadku borykają się z zaburzeniami aparatu ruchu.

Dzieci dowiedziały się, jakie wady postawy są najczęstsze w ich wieku oraz w jaki sposób je korygować. Na przykładzie jednego z uczniów pani Agnieszka zaprezentowała prawidłową postawę, jaką należy przybrać, siedząc przy biurku oraz jak nosić plecak, aby było to z korzyścią dla młodego kręgosłupa. Czy ciągłe używanie telefonu komórkowego jest zdrowe dla mięśni szyi? Czego unikać, aby zachować kręgosłup w dobrej formie? Dlaczego tak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia? Na te i inne zagadnienia toczyła się burzliwa dyskusja, w której uczniowie chętnie brali udział.

Dzieci poznały znaczenie trudnych słów związanych z zawodem rehabilitanta, takich jak: balanser, kinezyterapia, profilaktyka, plastry tejpy, roller czy taśma rozciągliwa z oporem. Z zainteresowaniem oglądali także książki z dziedziny ruchu i budowy kręgosłupa, które znajdują się w naszej filii. Z dużym aplauzem spotkał się pokaz kolejnych etapów techniki masażu, który, według wskazówek naszego gościa, dzieci wykonały wzajemnie na swoich plecach. Każdy miał również okazję poćwiczyć na profesjonalnych sprzętach, których działanie pani Agnieszka zaprezentowała.

Uczniowie wyszli ze spotkania bogatsi o fachową wiedzę z tak ważnej dla każdego dziedziny zdrowia i z wielkim entuzjazmem obiecali, że będą ćwiczyć jeszcze więcej i chętniej, niż do tej pory, gdyż ruch to samo zdrowie.