Nauka popłaca w każdym wieku

Już im nie straszny laptop czy smartfon. Seniorzy z Zabrza pod okiem profesjonalistów poznali w bibliotece obsługę tych urządzeń, a za pilną naukę otrzymali tablety i dyplomy.

W projekcie wzięło udział 30 seniorów, a spotkania z instruktorami odbywały się w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Dla efektywniejszego przekazania wiedzy i lepszego zrozumienia uczestnicy zostali podzieleni na 3 mniejsze grupy, w których poznawali cyfrowy świat. – Generalnie zmierza to do tego, żeby ułatwić im życie – mówi Paweł Paleta, koordynator merytoryczny Śląskiej Akademii Seniora. – Uczyli się nie tylko podstawowej obsługi, ale także takich rzeczy codziennych jak przelewy czy umawianie wizyt u lekarza online.

Najaktywniejsi za swoje zaangażowanie zostali wyróżnieni dyplomem ukończenia kursu oraz tabletem. Najważniejszym aspektem jest to, że seniorzy nie boją się już nowych technologii. – Ja ciągle pragnę do przodu iść. Smartfon zawsze mnie pociągał, jak ta młodzież, czy nawet kobiety w moim wieku gdzieś tam w autobusie żonglowały po tym ekranie. Jak dostałam, to pierwszego dnia bałam się dotknąć ekranu, a teraz już 4 miesiące używam, to operuje całkiem nieźle – podsumowuje Barbara Sproncel, jedna z uczestniczek.

Z pierwszego etapu seniorzy są bardzo zadowoleni. – Uważam, że program był dopasowany do seniorów – mówi Teresa Pluskota, uczestniczka projektu. – Pani, która nas uczyła, bardzo dostępnie prowadziła zajęcia, a jak ktoś coś nie wiedział, to podchodziła i powtarzała. W ten sposób uczestniczy nie tylko nauczyli się obsługi urządzeń, ale również poznali podstawowe programy, a nawet pozakładali adresy mailowe. Teraz, z niecierpliwością, czekają na drugą część, podczas której będą szkolić się z korzystania z tabletów.

Zajęcia w ramach projektu: „Śląska Akademia Senior@. Program rozwoju kompetencji cyfrowych seniorów 65+ województwa śląskiego z zastosowaniem działań szkoleniowych i animacyjnych w środowisku lokalnym” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 , Oś priorytetowa III: 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz kompetencji cyfrowych realizowane były przez Fundację Partycypacji Społecznej.