Biblioteka w liczbach, cz.2

Ponad 1000 spotkań, w których wzięło udział 20 tyś. osób. Tak z perspektywy liczb wyglądają wydarzenia, które miały miejsce w 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Wypożyczenie książek, to główne zadanie biblioteki, ale nie jedyne i nie najważniejsze. MBP w Zabrzu działa tak, by zapisać się w kulturalnej działalności miasta i obalić stereotyp instytucji, w której poza czytaniem nic więcej się nie dzieje. Kolejny rok pokazuje, że całkiem nieźle to wychodzi, a zadowolonych z uczestnictwa czytelników nie brakuje. Największą popularnością cieszą się imprezy literackie. Zalicza się do nich między innymi Dyskusyjny Klub Książki, głośne czytanie, warsztaty itp. W sumie, w ubiegłym roku, w 246 wydarzeniach o charakterze literackim uczestniczyło 6675 osób.

Projekty z dotacji

W minionym roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zrealizowała 5 dużych projektów. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się wcielić w życie prawie 150 wydarzeń, które rozłożone w czasie przyciągnęły aż 7521 zainteresowanych osób.

Najliczniejszą grupą biorącą udział w przygotowanych propozycjach były dzieci, do których skierowana była, po raz kolejny, „Książkę na piątkę”. Poprzez kreatywną zabawę i wspólne rozmowy, poznali wartościową literaturę, a zaproszeni goście zaszczepiali w najmłodszych chęć do czytania, a rodzicom i nauczycielom przekazano kilka wskazówek, jak później dbać o takiego młodego czytelnika. Niewątpliwym sukcesem okazał się happening „Pociąg do książki z Kicią Kocią”, który zaangażował do wspólnej zabawy prawie 2000 uczestników. W sumie cały projekt to 52 wydarzeń, w których udział wzięło 3587 osób.

Natomiast dorośli chętnie brali udział w projekcie „To lubię! Bibliotekarze dzielą się pasjami”, który okazał się świetnym sposobem do podzielenia się z mieszkańcami Zabrza zainteresowaniami naszych pracowników oraz szansą by się bliżej poznać i pokazać, że nie tylko samymi książkami żyje biblioteka. Zorganizowano warsztaty z edukacji empatycznej, z języka polskiego oraz gwary śląskiej, spotkania autorskie, konferencję naukową oraz warsztaty fotograficzne. Był czas również na relaks, podczas 4 koncertów, które zostały poświęcone twórczościom Zbigniewa Herberta, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Boba Dylana i Jaromina Nohavicy. Na spotkania z biblioteką w tym przypadku zdecydowało się 1707 osób.

Mamy również wśród swoich czytelników miłośników sensacji i kryminalnych zagadek. W ubiegłym roku zaprosiliśmy do Zabrza najbardziej uznanych autorów tworzących kryminały, w tym Zygmunta Miłoszewskiego, Wojciecha Chmielarza, Ryszarda Ćwirleja, Roberta Małeckiego, Jakuba Małeckiego, Andrzeja Stasiuka i Krzysztofa Zajasa. W wyniku realizacji projektu odbyły się 23 wydarzenia, w których udział wzięło 1391 osób.

Zawsze miło jest się spotkać

Sposobem by być bliżej czytelnika są niewątpliwie spotkania autorskie. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy ich aż 55. Zaproszone osobowości i ich twórczość były szerokie jak bezkresny jest horyzont w piękny słoneczny dzień. Przez co każdy mógł wybrać to, co najbardziej go interesuje. W przeciągu roku, nasze filie i zaprzyjaźnione lokale, w których odbywały się wydarzenia, odwiedziły 2524 osoby, chcące na żywo zobaczyć tych, których znają tylko przez pryzmat stworzonych przez nich bohaterów.

Były spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, które okazały się sposobem na poznanie nowych przyjaciół, takich jaki Kicia Kocia oraz zachęcenie najmłodszych do czytania. Było strasznie, mroczno i tajemniczo, a o taką atmosferę zatroszczyli się popularni polscy twórcy kryminałów. Było na czasie, zwłaszcza kiedy bibliotekę odwiedzili polscy publicyści i dziennikarze, Szymon Hołownia, Wojciech Jagielski, Filip Springer. Było poszerzanie wiedzy poprzez daleki podróże. Nasi goście przenieśli swoich słuchaczy daleko na wschód do Tajlandii oraz Japonii, a przy okazji spotkań o Gustawie Herlingu-Gruzińskim – na zachód, do Neapolu. Było też zdrowo i … Kto był, ten wie, a jeśli kogoś zabrakło, koniecznie musi nadrobić to w tym roku. Będzie równie ciekawie, jak nie lepiej…

 

Ważne liczby w 2019 r.:

  • 68 wystaw plastycznych i fotograficznych w 8 filiach MBP w Zabrzu,
  • 10 spotkań z autorami wystaw i twórcami nieprofesjonalnymi,
  • 55 spotkań autorskich
  • 247 wydarzeń o charakterze literackim, w których uczestniczyło 6675 osób,
  • 176 wydarzeń o charakterze edukacyjnym, które przyciągnęły 2395 uczestników,
  • 1 konkurs cykliczny ogólnomiejski i 17 konkursów lokalnych dla dzieci,
  • akcje „Zima i lato w bibliotece”,
  • 159 lekcji bibliotecznych dla 3014 dzieci,
  • 57 wycieczek do biblioteki dla 1101 osób.