Seminarium zwieńczyło projekt Made in Japan

20 listopada w Wyższej Szkole Technicznej odbyło się seminarium podsuwające projekt realizowany przez zabrzańską bibliotekę „Made in Japan :tak daleko, tak blisko” .

Jako pierwsza wystąpiła Maria Spiechowicz wykładowczyni w Zakładzie Orientalistyki i Językoznawstwa Ogólnego Uniwersytetu Śląskiego.

Temat jej wystąpienia to Kim są rdzenni mieszkańcy Japonii?” – początek wystąpienia bardzo szybko uświadomił nam, jak mało wiemy o Japonii, o Japończykach. Większa część zgromadzonej publiczności zapewne po raz pierwszy usłyszała o  Aino ( lud należący do paleoazjatyckiej grupy językowej) Maria Spiechowicz opowiedziała nam o ich kulturze, zwyczajach, języku, obrzędach, wierzeniach. To była niesowita dawka wiedzy! W tej historii jest i akcent Polski, jednym z największych badaczy ludu Aino był Bronisław Piłsudski, brat Józefa Piłsudskiego. Polski etnograf spędził wśród nich 15 lat zesłania, gdzie zgromadził obszerny materiał badawczy min. wiele bajek oraz pieśni ludowych, cześć z nich została zarejestrowana na 100 wałkach woskowych.

Kolejna prelegentka Magdalena Kotlarczyk z Instytutu Języka Angielskiego Uniwersytetu Angielskiego , przedstawiła , nam jak wskazuje sam tytuł wystąpienia „Różnorodne oblicza Japonii – tradycja i współczesność w kulturzeTo była niesamowita podróż od tradycyjnej ceremonii herbacianej, Ikebanę, poprzez teatr japoński i jego formy, mangę, anime a na Takarazuka  Kageki. –  japoński teatr kobiecy skończywszy. Każda z wyżej wymiennych propozycji kulturalnej zachwyciła różnorodnością przekazu, siłą oddziałania, historią.

Kolejnym prelegentem był Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”-mówił o książce i pisarzach japońskich na polskim rynku wydawniczym. W roku 2017 przetłumaczono z języka japońskiego na polski 324 publikacje w tym było 295 komiksów . Z roku na rok zainteresowanie książką japońską w Polsce wzrasta. Zwrócił również uwagę na „zjawisko Murakamiego” oraz „fenomen Mario Kondo”

Na sam koniec mogliśmy choć przez chwile poczuć klimat Japonii, a to dzięki Przemysławowi Grygielowi i jego multimedialnej prezentacji – „Moja Japonia- zapiski z podróży”

Spotkania w ramach projektu „Made in Japan: tak daleko, tak blisko” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.