„Mam starą duszę”

Nasza Biblioteka to miejsce gdzie spotykamy się, rozmawiamy, czytamy, współpracujemy. I o takiej współpracy dziś Państwu opowiemy. Wraz z Katarzyną Łukaszczyk, prowadzącą blog „Blog pod Małym Aniołem” zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Sabiną Waszut , autorką między innymi książki „Rozdroża” . Książka, która zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro”, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014 oraz fenomenalnej „Narzeczonej z getta” To było piękne spotkanie, wypełnione niezwykłymi wspomnieniami, żartami a czasem bardzo smutnymi historiami.   

   Za nami długa, wielowątkowa rozmowa, w której nie zabrakło odniesień do historii Śląska; bardzo często nieznanej, zapomnianej jak historia getta w Sławkowie i getta w Strzemieszycach. Jak zauważyła prowadząca spotkanie „Piszesz ciepło o ciężkich sprawach”. Sama Waszut mówi „ Nie chcę epatować tragedią ludzką, chce żeby moi czytelnicy coś sobie wyobrazili, dopowiedzieli” Jak wspomina pisarka, zanim zaczęłam pisać Narzeczoną z getta”, przez dłuższy czas poznawałam kulturę żydowską, judaizm. Autorka śląskiej sagi mówiła o tym, gdzie znajduje inspiracje do swoich książek np. kupując byfyj lub w historii swoich dziadków jak ma to miejsce w „Rozdrożach”. Po spotkaniu wiemy, że jej ulubioną książka jest – „Dobra-noc” – jedyna, której akcja toczy się na wsi. Koniecznie po nią sięgnijcie, to wzruszająca historia, samotności i inności. Sabina Waszut pytana o to, czy bycie kobietą, pisarką pomaga czy przeszkadza, stanowczo mówi Pomaga! Większość moich czytelników to kobiety. A wracając do mebli, byfyj już w domu autorki jest, jak sama mówi „meble mają duszę”,  ja mam starą duszę dlatego tak dobrze pisze mi się o tym co było.

A na koniec bardzo dobra wiadomości! Kolejna saga jest już w trakcie pisania! Jej premiera przewidziana jest na przyszły rok!

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, moc gorących podziękowań ślemy do prowadzącej spotkanie Katarzyny Łukaszczyk. Takie spotkania pokazują nam, czasem przypominają jaką wartość niesie ze sobą rozmowa, dzięki której mamy możliwość poznania tych wszystkich nieodkrytych historii, które były a czasem nadal są obok nas.