Lot w chmurach, czyli spotkanie ze stewardesą.

W ramach cyklicznej akcji „Spotkania z ciekawymi ludźmi”, 15 listopada br. filia nr 15 MBP w Zabrzu-Helence zaprosiła uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 33 na spotkanie ze stewardesą.

Pani Marlena Rumniak pracuje w Liniach Czarterowych „SmartThings” i od pięciu lat jest stewardesą, a ostatnio – przełożoną stewardes. Obecnie odbywa kształcenie na stanowisko pilota.

Nasz gość opowiedział dzieciom, jakie wymagania należy spełnić, aby dostać posadę stewardesy i jak bardzo przydaje się znajomość języków obcych, gdyż jest to praca wśród ludzi różnych narodowości.

Spore zainteresowanie wzbudził wśród dzieci mundur pani Marleny, który jest oryginalnym strojem stewardes linii „SmartThings”.

Co to znaczy zdolność pracy pod presją czasu i w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach? Dlaczego stewardesa musi umieć udzielać pierwszej pomocy medycznej, a także gasić pożary na pokładzie? A dlaczego nie może posiadać tatuaży na ciele? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie w czasie rozmowy z naszym gościem.

Wielką ciekawość wzbudził fakt, że na pokładzie samolotu muszą znajdować się tratwy ratunkowe i że ewakuacja pasażerów oraz załogi, w razie niebezpieczeństwa, trwa zaledwie 90 sekund.

Dzieci bardzo chętnie dzieliły się swoimi opowieściami z lotów, które znały z własnych doświadczeń. Żywiołową dyskusję wzbogacił pokaz zdjęć oraz filmików instruktażowych na temat różnych niezwykłych sytuacji, jakie zdarzają się podczas lotu.

Uczniowie poznali znaczenie trudnych słów związanych z zawodem stewardesy, takich jak: loty czarterowe, terminal, turbulencje, serwis pokładowy, kokpit.

Z zainteresowaniem oglądali także książki z dziedziny lotnictwa, które znajdują się w naszej filii.

Podsumowaniem zdobytej wiedzy było rozwiązanie krzyżówki z zakresu wiadomości na temat podróży samolotem. Żegnając się z gościem, kilkoro dzieci wyraziło chęć zostania w przyszłości stewardesą lub stewardem.