„Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie trzecie”

Już po raz trzeci nasza biblioteka z udziałem Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach Filia w Zabrzu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego zorganizowała seminarium dla bibliotekarzy i nauczycieli „Książka na piątkę, znakomity początek” odbyło się ono tradycyjnie w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu. 

Pierwszy wykład wygłosiła Justyna Konieczny z naszej biblioteki – była to bardzo żywiołowa relacja z przebiegu naszego sztandarowego projektu „Książka na piątkę, znakomity początek”.  Nie zabrakło więc informacji o prowadzonych przez nas warsztatach dla dzieci, młodzieży i rodziców, spotkaniach autorskich czy organizowanych przez nas akcji czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem happeningu „Pociąg do książki”.

Kolejnym prelegentem był Grzegorz Kasdepke lubiany i ceniony mistrz literatury dziecięcej. Jego wystąpienie „Chuligani w bibliotece – czyli jak wychować przyszłych buntowników, marzycieli i wynalazców”, to przegląd listy książek dla dzieci i młodzieży, wzmacniających, wskazujących jaką drogę zawodową mogą obrać. Pan Grzegorz odniósł się również to swoich własnych doświadczeń w spotkaniach z dziećmi – pytania, które zadają dzieci są równocześnie zaskakujące i pełne radości i lekkości, dzieci nie boją się zadawać żadnych pytań! Obyśmy nigdy tego potencjału w nich nie niszczyli, nie tłamsili ich ciekawości i radości życia.
 
Tematem wystąpienia kolejnej prelegentki Anny Czernow – badaczki literatury i  przewodniczącej Polskiej Sekcji IBBY, było „Czytelnictwo dzieci i młodzieży wobec dorosłych oczekiwań”. Pani Anna mówiła o tym, żeby nie cenzurować wyborów najmłodszych czytelników, chociaż możemy mieć z tym problem. Być może nie będzie nam się podobała treść czy szata graficzna, ale jak wspomina Czernow, my dorośli samych siebie w wyborach czytelniczych nie cenzurujemy. Ważne aby dziecko miało wolność i swobodę czytania; zwróciła uwagę, że czytanie to bardzo osobista sprawa. Równocześnie przyznała, że są to bardzo trudne moralne wybory. Prelegentka osobiście boi się „księżniczkowatości” w literaturze, szczególnie kierowanej do dziewczynek.
 

Ostatni wykład tego dnia  zatytułowany „Jak to było, kiedy nic nie było, czyli o czytaniu, pisaniu i przyjemnościach z tego płynących” wygłosiła Marta Fox – poetka, powieściopisarka i eseistka, która na kanwie własnych doświadczeń mówiła, jak ważne jest nauczenie młodych czytelników nawyku czytania.

Seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek” to część projektu realizowanego przez zabrzańską Bibliotekę w ramach programu „Promocja czytelnictwa” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.