Tupcio Chrupcio, Brazylia i Ciocia Jadzia

Bom dia!

Aż z Brazylii przyjechała do Zabrza Eliza Piotrowska – tłumaczka, ilustratorka, pisarka, współtwórczyni sukcesu przygód małej myszki – Tupcia Chrupcia 

Autorka maraton spotkań z najmłodszymi czytelnikami rozpoczęła w Biskupickim przedszkolu nr 27 , dzieci jak zaczarowane słuchały o Brazylii i przygodach Tupcia Chrupcia, nie zabrakło też opowieści o Cioci Jadzi. Autorka była pod wrażeniem wiedzy dzieci o  Tupciu Chrupciu oraz tego z jakim skupieniem słuchały one czytanego tekstu. Nie inaczej było podczas drugiego spotkania w przedszkolu nr 16  – tu też wiedza i zachowanie dzieci wprawiła w osłupienie  Panią Elizę.

Maraton spotkań tego dnia (25.10.2019) zakończył się w murach Filii nr 11 – energią, jaka towarzyszyła spotkaniu, spokojnie można było obdarzyć kilkanaście osób. Autorka bez mrugnięcia okiem odpowiadała na najtrudniejsze pytania najmłodszych czytelniczek i czytelników. Opowiedziała o swoim życiu w Brazylii, o różnicach między Polską a Brazylią – w świętowaniu , przeżywaniu żałoby. Więcej o różnorodności oraz podejściu do życia Brazylijczyków można przeczytać w „Obczyzno moja” – debiutanckiej powieści dla dorosłych Elizy Piotrowskiej. Autorka zdradziła nam, że swoją pierwszą książkę napisała w wieku 6 lat! Na szybkość nauki czytania i pisania z pewnością wpływ miały żarty robione jej przez starsze rodzeństwo. Na przykład czytali plakaty tak, jakby mała Eliza była ich główną bohaterką. Głównym tematem spotkania była postać cioci Jadzi … Zdradzimy Wam pewną tajemnice: Ciocia Jadzia to tak naprawdę … Eliza Piotrowska ! W serii książek o Jadzi opisuje ona swoje własne przygody i rozmowy z siostrzenicą! Jak dodaje sama autorka, już nie taką małą siostrzenicą.

Pisarka zostawiła dla dzieci przesłanie: „Bądźcie sobą, idźcie drogą, którą sami wybieracie; ważne, by robić w życiu to, co się lubi, w czym czujecie się doskonale”

Spotkanie  zorganizowano w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie trzecie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury