Skarby Skarbnika

Odziany w długą szatę, z kosturem w jednej i lampką karbidką w drugiej ręce zasiadał kolejno w salach trzech przedszkoli, by opowiadać dzieciom o pracy górników i swoim życiu pod ziemią. Dowiedziały się one, jak pracowano w kopalni przed laty, poznały nowe słowa: gruba, sztolnia, przodek czy sztygar, wysłuchały historii o tym, skąd wziął się węgiel i jak ważną rolę odgrywał w przemyśle, a także w domowych gospodarstwach.

W wędrówce po przedszkolach Skarbnikowi towarzyszyła autorka zbioru „Baśnie śląskie” Małgorzata Zalewska-Zemła, która przeczytała dzieciom dwa podania o Skarbniku – o tym, jak pomagał w pracy pod ziemią, oraz o tym, jak zmieniony w małą mysz zaprzyjaźnił się z jednym górnikiem i za to, że ten – choć sam biedny – dzielił się z nim jedzeniem, hojnie wynagrodził go złotem. No bo przecież, jak Skarbnik, to i skarby. I to nie tylko czarne.

Uzupełnieniem spotkań były prezentacje „Legendy o Skarbniku” w obrazkowym teatrze kamishibai przeprowadzone przez szefową Filii nr 5 MBP w Zabrzu Dagmarę Łągiewkę w Przedszkolu nr 35 oraz Zespole Przedszkolnym nr 1. Tym akcentem zakończyliśmy realizację tegorocznego bibliotecznego projektu „Zabrze jak z bajki”.