Pierwszy był Marek Krajewski

„Śmierć w Bresalu” – od tej powieści z detektywem Mockiem w roli głównej zaczęła się akademicka kariera literatury kryminalnej. Adam Regiewicz opowiadał, że w dużym stopniu przejęła ona funkcje powieści społeczno-obyczajowych, poruszając ważne aktualne problemy i oferując szeroką panoramę życia społecznego. Sam Adam Regiewicz również jest autorem kryminału pt. „Kamienica przy Antycznej”, a także publikacji naukowej „Pomiędzy zbrodniami. Komparatystyka na tropach kryminału”. Autor jest profesorem nauk humanistycznych na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, z zamiłowania filmoznawcą i antropologiem. Przez wiele lat uczył w zabrzańskim Liceum Ogólnokształcącym nr 2, obecnie kieruje Instytutem Filologii Polskiej. Naukowo zajmuje się badaniem relacji kultury Średniowiecza do współczesnej narracji medialnej oraz popkultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury